Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Huygens objevil Luna Saturni

Uznání a copyright: Utrecht Univ. Museum, Inst. for History and Foundations of Science
Laskavostí: Rob van Gent, Tiemen Cocquyt, a Carl Koppeschaar

Tento den, před třemi sty padesáti lety, v roce 1655, holandský astronomom Christiaan Huygens objevil Luna Saturni, objev je nyní znám jako Saturnův měsíc Titan. Na oslavu považme tento složitý obraz čočky jeho dalekohledu, vše co zůstalo z přístroje, který používal, navrhnul i zkonstruoval za pomoci svého bratra Constantijna Huygense. Čočka samotná má průměr 57 milimetrů (něco přes 2 palce) a na okraji má napsáno: "X 3 FEBR. MDCLV", což je ohnisková délka (10 rýnských stop) a datum závěrečného vyleštění, 3. února 1655. Nese též jeden verš římského básníka Ovidia "Admovere Oculis Distantia Sidera Nostris" (Přinesli vzdálené hvězdy blíže naším očím). Huygens použil tento verš jako část anagramu, kterým oznamoval svůj objev. Použití anagramu bylo v té době běžné, stanovil sice datum svého objevu, ale podrobnosti držel jako tajemství do doby, než si je přál zveřejnit. Po dekódování a překladu tento anagram sděluje: "Kolem Saturna obíhá měsíc za 16 dní a 4 hodiny", což je v dobrém souladu s moderní hodnotou pro oběžnou dobu Titanu.

Štítky: Dalekohled, Titan, Huygens, Lens, Anagram, Ovid


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní obloha,Venuše vychází nad obzor a stanice ISS zapadá za východní obzor

Další informace »