Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Huygens objevil Luna Saturni

Uznání a copyright: Utrecht Univ. Museum, Inst. for History and Foundations of Science
Laskavostí: Rob van Gent, Tiemen Cocquyt, a Carl Koppeschaar

Tento den, před třemi sty padesáti lety, v roce 1655, holandský astronomom Christiaan Huygens objevil Luna Saturni, objev je nyní znám jako Saturnův měsíc Titan. Na oslavu považme tento složitý obraz čočky jeho dalekohledu, vše co zůstalo z přístroje, který používal, navrhnul i zkonstruoval za pomoci svého bratra Constantijna Huygense. Čočka samotná má průměr 57 milimetrů (něco přes 2 palce) a na okraji má napsáno: "X 3 FEBR. MDCLV", což je ohnisková délka (10 rýnských stop) a datum závěrečného vyleštění, 3. února 1655. Nese též jeden verš římského básníka Ovidia "Admovere Oculis Distantia Sidera Nostris" (Přinesli vzdálené hvězdy blíže naším očím). Huygens použil tento verš jako část anagramu, kterým oznamoval svůj objev. Použití anagramu bylo v té době běžné, stanovil sice datum svého objevu, ale podrobnosti držel jako tajemství do doby, než si je přál zveřejnit. Po dekódování a překladu tento anagram sděluje: "Kolem Saturna obíhá měsíc za 16 dní a 4 hodiny", což je v dobrém souladu s moderní hodnotou pro oběžnou dobu Titanu.

Štítky: Dalekohled, Titan, Huygens, Lens, Anagram, Ovid


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek planetky (52768) 1998 OR2

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Blíženců. Planetka se má během měsíce dubna stát výzkumným objektem radioteleskopu v Goldstone.

Další informace »