Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Huygens objevil Luna Saturni

Uznání a copyright: Utrecht Univ. Museum, Inst. for History and Foundations of Science
Laskavostí: Rob van Gent, Tiemen Cocquyt, a Carl Koppeschaar

Tento den, před třemi sty padesáti lety, v roce 1655, holandský astronomom Christiaan Huygens objevil Luna Saturni, objev je nyní znám jako Saturnův měsíc Titan. Na oslavu považme tento složitý obraz čočky jeho dalekohledu, vše co zůstalo z přístroje, který používal, navrhnul i zkonstruoval za pomoci svého bratra Constantijna Huygense. Čočka samotná má průměr 57 milimetrů (něco přes 2 palce) a na okraji má napsáno: "X 3 FEBR. MDCLV", což je ohnisková délka (10 rýnských stop) a datum závěrečného vyleštění, 3. února 1655. Nese též jeden verš římského básníka Ovidia "Admovere Oculis Distantia Sidera Nostris" (Přinesli vzdálené hvězdy blíže naším očím). Huygens použil tento verš jako část anagramu, kterým oznamoval svůj objev. Použití anagramu bylo v té době běžné, stanovil sice datum svého objevu, ale podrobnosti držel jako tajemství do doby, než si je přál zveřejnit. Po dekódování a překladu tento anagram sděluje: "Kolem Saturna obíhá měsíc za 16 dní a 4 hodiny", což je v dobrém souladu s moderní hodnotou pro oběžnou dobu Titanu.

Štítky: Dalekohled, Titan, Huygens, Lens, Anagram, Ovid


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »