Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kompozitní Krab

Credit: J. Hester (ASU) et al., CXC, HST, NASA

Krabí pulsar je magnetizovaná neutronová hvězda o velikosti města, která se otáčí 30 krát za sekundu a nachází se ve středu tohoto kompozitního snímku vnitřní oblasti dobře známé Krabí mlhoviny. Skvělý obrázek kombinuje optické údaje (červená) z dalekohledu Hubble Space Telescope s rentgenovými údaji (modrá) z observatoře Chandra, které jsou též použité v populárních filmech Krabího pulsaru. Pulsar pohání jako kosmické dynamo rentgenovou a optickou emisi mlhoviny a to urychlováním nabitých částic a vytvářením tajemných zářivých rentgenových výtrysků. Prstenovité struktury jsou oblasti, které vyzařují rentgenové světlo, kde vysokoenergetické částice narážejí do materiálu mlhoviny. Nejvnitřnější prstenec má průměr asi jeden světelný rok. Při hmotnosti větší než Slunce a hustotě atomového jádra je rotující pulsar je zhrouceným jádrem hmotné hvězdy, která explodovala, zatímco mlhovina je rozpínajícím se zbytkem vnějších vrstev hvězdy. Exploze supernovy byla vidět v roce 1054.

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenový, Krabí mlhovina, Pulsar, Neutronová hvězda, Optical


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »