Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kompozitní Krab

Credit: J. Hester (ASU) et al., CXC, HST, NASA

Krabí pulsar je magnetizovaná neutronová hvězda o velikosti města, která se otáčí 30 krát za sekundu a nachází se ve středu tohoto kompozitního snímku vnitřní oblasti dobře známé Krabí mlhoviny. Skvělý obrázek kombinuje optické údaje (červená) z dalekohledu Hubble Space Telescope s rentgenovými údaji (modrá) z observatoře Chandra, které jsou též použité v populárních filmech Krabího pulsaru. Pulsar pohání jako kosmické dynamo rentgenovou a optickou emisi mlhoviny a to urychlováním nabitých částic a vytvářením tajemných zářivých rentgenových výtrysků. Prstenovité struktury jsou oblasti, které vyzařují rentgenové světlo, kde vysokoenergetické částice narážejí do materiálu mlhoviny. Nejvnitřnější prstenec má průměr asi jeden světelný rok. Při hmotnosti větší než Slunce a hustotě atomového jádra je rotující pulsar je zhrouceným jádrem hmotné hvězdy, která explodovala, zatímco mlhovina je rozpínajícím se zbytkem vnějších vrstev hvězdy. Exploze supernovy byla vidět v roce 1054.

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenový, Krabí mlhovina, Pulsar, Neutronová hvězda, Optical


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Lyra, Had, Hadonoš, Herkules | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »