Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kov na pláních Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Co to rover Opportunity na Marsu našel? Při projíždění rozlehlé prázdné pláně v Meridiani Planum našel jeden z pozemských, už jednoletých pojízdných robotů překvapení při návštěvě místa se svým vlastním kovovým tepelným štítem, který odhodil při svém sestupu v minulém roce. To překvapení je kámen viditelný vlevo dole, který se skládá většinou z těžkých kovů, z železa a niklu. Velký kuželovitý útvar za ním a boční kus napravo, jsou části odhozeného tepelného štítu Opportunity. Jsou též vidět menší trosky štítu. Vědci nepředpokládají, že by kovový kámen "Heat Shied Rock" o velikosti míče na košíkovou pocházel z Marsu, spíše jde o starodávný metalický meteorit. Nalezení meteoritu na rozlehlé prázdné prašné pláni na Marsu lze s nadsázkou považovat za něco podobného, jako nalezení pozemského meteoritu na rozsáhlých ledových pláních Antarktidy. Nález vyvolal spekulace o celkové hojnosti kamenů spadlých z vnějšího vesmíru na Mars.

Štítky: Mars, Meteorit, Heat shield


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »