Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kov na pláních Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Co to rover Opportunity na Marsu našel? Při projíždění rozlehlé prázdné pláně v Meridiani Planum našel jeden z pozemských, už jednoletých pojízdných robotů překvapení při návštěvě místa se svým vlastním kovovým tepelným štítem, který odhodil při svém sestupu v minulém roce. To překvapení je kámen viditelný vlevo dole, který se skládá většinou z těžkých kovů, z železa a niklu. Velký kuželovitý útvar za ním a boční kus napravo, jsou části odhozeného tepelného štítu Opportunity. Jsou též vidět menší trosky štítu. Vědci nepředpokládají, že by kovový kámen "Heat Shied Rock" o velikosti míče na košíkovou pocházel z Marsu, spíše jde o starodávný metalický meteorit. Nalezení meteoritu na rozlehlé prázdné prašné pláni na Marsu lze s nadsázkou považovat za něco podobného, jako nalezení pozemského meteoritu na rozsáhlých ledových pláních Antarktidy. Nález vyvolal spekulace o celkové hojnosti kamenů spadlých z vnějšího vesmíru na Mars.

Štítky: Mars, Meteorit, Heat shield


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »