Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše u jezera

Uznání a copyright: Tunc Tezel

Najít v těchto dnech Venuši na noční obloze není tak obtížné. Venuše se nyní jeví jako večernice a hned po západu slunce panuje jako nejjasnější světlo oblohy. A pokud Venuši vyhledáte dnes v noci, tak můžete blízko ní také snadno najít nádhernou hvězdokupu Plejády (M45). Na tomto poklidném pohledu na oblohu zachyceném toto úterý v Bolu, v Turecku je vidět Venuše a Plejády vpravo a zároveň se brilantní Venuše odráží v klidné vodě malého jezera v popředí. Jasná hvězda vlevo od Venuše Aldebaran kotví hvězdokupu Hyády ve tvaru písmene V. Ještě více vlevo jsou hvězdy ze známého souhvězdí Orion s Riegelem v chodidle Oriona, který se též zrcadlí v jezeře. V tomto okamžiku je nejjasnější hvězdou v pohledu Sírius ve Velkém psu na levé straně. Ale jasná pozemská světla pod Síriem nejsou odrazy, jsou to jen světla u pobřeží jezera.

Štítky: Venuše, Plejády, Rigel, Sirius, Hyády


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »