Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše u jezera

Uznání a copyright: Tunc Tezel

Najít v těchto dnech Venuši na noční obloze není tak obtížné. Venuše se nyní jeví jako večernice a hned po západu slunce panuje jako nejjasnější světlo oblohy. A pokud Venuši vyhledáte dnes v noci, tak můžete blízko ní také snadno najít nádhernou hvězdokupu Plejády (M45). Na tomto poklidném pohledu na oblohu zachyceném toto úterý v Bolu, v Turecku je vidět Venuše a Plejády vpravo a zároveň se brilantní Venuše odráží v klidné vodě malého jezera v popředí. Jasná hvězda vlevo od Venuše Aldebaran kotví hvězdokupu Hyády ve tvaru písmene V. Ještě více vlevo jsou hvězdy ze známého souhvězdí Orion s Riegelem v chodidle Oriona, který se též zrcadlí v jezeře. V tomto okamžiku je nejjasnější hvězdou v pohledu Sírius ve Velkém psu na levé straně. Ale jasná pozemská světla pod Síriem nejsou odrazy, jsou to jen světla u pobřeží jezera.

Štítky: Venuše, Plejády, Rigel, Sirius, Hyády


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »