Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Souhvězdí

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Na této nádherné scéně podvečerního soumraku z konce dubna je na západě vidět mladý zapadající srpeček Měsíce. Nad ním na tmavnoucí obloze září hvězdy, ale také ty brzy zapadnou za západní obzor. Tyto hvězdy a souhvězdí jsou na zimní obloze na severní polokouli velice výrazné, ale jak se mění roční období, tak pomalu ustupují hvězdám letní oblohy. Při pohybu myší přes obrázek uvidíte podrobnosti souhvězdí a hvězd, včetně Orionu, Blíženců (Gemini), Vozky (Auriga), Persea a hvězdokup Hyád a Plejád.

Štítky: Souhvězdí, Orion, Gemini, Plejády, Hyády, Auriga, Perseus, Mouse over


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »