Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odrazy planety Země

Uznání: Michael Fossum, STS-121 Mission, NASA

Když zahlédnete svůj vlastní odraz ve výkladní skříni nebo v naleštěné poklici, tak to může být zábavné a někdy dokonce i inspirující. Třeba si vezměte tento pohled s odrazy 300 kilometrů nad Zemí. Obrázek je vlastně autoportrét pořízený astronautem Michaelem Fossumem 8.července při vesmírné procházce, přičemž raketoplán Discovery kotvil u Mezinárodní kosmické stanice. Na snímku průzoru svojí vlastní přilby poblíž středu také zachytil odraz svého spolupracovníka, letového specialisty Pierse Sellerse a jeden zlatavý sluneční panel, který tvoří oblouk nahoře. V pozadí je vidět obzor naší dobré planety.

Štítky: Raketoplán, Kosmonaut, Země, Kosmická stanice, ISS, Space walk, Sts-121


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »