Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odrazy planety Země

Uznání: Michael Fossum, STS-121 Mission, NASA

Když zahlédnete svůj vlastní odraz ve výkladní skříni nebo v naleštěné poklici, tak to může být zábavné a někdy dokonce i inspirující. Třeba si vezměte tento pohled s odrazy 300 kilometrů nad Zemí. Obrázek je vlastně autoportrét pořízený astronautem Michaelem Fossumem 8.července při vesmírné procházce, přičemž raketoplán Discovery kotvil u Mezinárodní kosmické stanice. Na snímku průzoru svojí vlastní přilby poblíž středu také zachytil odraz svého spolupracovníka, letového specialisty Pierse Sellerse a jeden zlatavý sluneční panel, který tvoří oblouk nahoře. V pozadí je vidět obzor naší dobré planety.

Štítky: Raketoplán, Kosmonaut, Země, Kosmická stanice, ISS, Space walk, Sts-121


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »