Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noční svítící mraky nad Švédskem

Uznání: P-M Hedén

Někdy je sice na zemi noc, ale ve vzduchu je stále den. Jak se Země otáčí a Slunce zapadá, tak se od země zvedá západ slunce. Proto tedy při západu slunce na zemi sluneční světlo stále ozařuje mraky nahoře. Za obvyklých okolností by mohl být vidět pěkný západ slunce, ale noční svítící mraky se vznášejí tak vysoko, že jsou vidět i dávno po setmění. Na snímku nahoře z minulého měsíce noční svítící mraky vyzařují nad Vallentunou ve Švédsku po soumraku sice barevné, ale trochu strašidelné světlo. I když se u nočních svítících mraků předpokládá, že se skládají z malých, ledem potažených částic, tak o nich zústává hodně neznámého. Nedávno se zjistilo, že přinejmenším některé noční svítící mraky jsou důsledkem mrznoucí vody vypouštěné z raketoplánů.

Štítky: Noční svítící oblaka, Shuttle, Sweden


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »