Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ slunce na Manhattanu

Uznání a copyright: Neil deGrasse Tyson (AMNH)

Pokud bude dnes jasno, tak při západu slunce bude Manhattan zaplaven slunečním světlem, jelikož slunce bude zapadat přesně v ose každé ulice. Vysoké budovy, které lemují čtvercovou síť ulic nejvyšší čtvrtě New York City, obvykle zapadající slunce zakrývají. Tento jev činí z Manhattanu jakýsi moderní Stonehenge, i když od východu pootočený asi o 30 stupňů na sever. Pokud by séť ulic na Manhattanu byla dokonale orientovaná k východu a západu, tak by k dnešnímu jevu docházelo při jarní a podzimní rovnodennosti, 21. března a 23.září, v jediné dny, kdy slunce vychází a zapadá přesně na východě a západě. Ale pokud se dnešní západ slunce schová za mraky, tak nezoufejte, stejná událost nastává každý 28.květen a 12.červenec. Ovšem při žádné takové příležitosti se prosím nedívejte přímo do slunce.

Štítky: Západ slunce, Stonehenge, Manhattan


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »