Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek měsíce Rhea zakrývá srpek Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tento pohled na majestátní okolí obří planety Saturn se vyznačuje měkkými odstíny, částečně osvětlenými tělesy, tenkými stopami prstenců a jemnými stíny. Kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá Saturn, před několika měsící při pohledu zpátky ke Slunci barevně zachytila Saturn a jeho měsíc Rhea ve fázích srpku. Přestože je obrázek nahoře tak úžasný, tak se jedná o pouhé jediné políčko z nedávno zveřejněného tichého filmu o 60 políčkách, kde je vidět, jak před svým rodičovským světem plachtí Rhea. Jelikož se sonda Cassiny nacházela téměř v rovině Saturnových prstenců, tak normálně tak výrazné prstence jsou vidět jenom jako tenká čára přes střed obrázku. Sonda Cassini už nyní absolvovala polovinu své plánované mise u Saturnu, ale je v dobré situaci dokončit další dva roky při průzkumu této složité a překvapující soustavy.

Štítky: Saturn, Cassini, Rhea


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »