Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek měsíce Rhea zakrývá srpek Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tento pohled na majestátní okolí obří planety Saturn se vyznačuje měkkými odstíny, částečně osvětlenými tělesy, tenkými stopami prstenců a jemnými stíny. Kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá Saturn, před několika měsící při pohledu zpátky ke Slunci barevně zachytila Saturn a jeho měsíc Rhea ve fázích srpku. Přestože je obrázek nahoře tak úžasný, tak se jedná o pouhé jediné políčko z nedávno zveřejněného tichého filmu o 60 políčkách, kde je vidět, jak před svým rodičovským světem plachtí Rhea. Jelikož se sonda Cassiny nacházela téměř v rovině Saturnových prstenců, tak normálně tak výrazné prstence jsou vidět jenom jako tenká čára přes střed obrázku. Sonda Cassini už nyní absolvovala polovinu své plánované mise u Saturnu, ale je v dobré situaci dokončit další dva roky při průzkumu této složité a překvapující soustavy.

Štítky: Saturn, Cassini, Rhea


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »