Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek měsíce Rhea zakrývá srpek Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tento pohled na majestátní okolí obří planety Saturn se vyznačuje měkkými odstíny, částečně osvětlenými tělesy, tenkými stopami prstenců a jemnými stíny. Kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá Saturn, před několika měsící při pohledu zpátky ke Slunci barevně zachytila Saturn a jeho měsíc Rhea ve fázích srpku. Přestože je obrázek nahoře tak úžasný, tak se jedná o pouhé jediné políčko z nedávno zveřejněného tichého filmu o 60 políčkách, kde je vidět, jak před svým rodičovským světem plachtí Rhea. Jelikož se sonda Cassiny nacházela téměř v rovině Saturnových prstenců, tak normálně tak výrazné prstence jsou vidět jenom jako tenká čára přes střed obrázku. Sonda Cassini už nyní absolvovala polovinu své plánované mise u Saturnu, ale je v dobré situaci dokončit další dva roky při průzkumu této složité a překvapující soustavy.

Štítky: Saturn, Cassini, Rhea


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »