Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tenké prstence kolem polarizovaného Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak tenké jsou Saturnovy prstence? Měření jasnosti z různých úhlů ukázalo, že Saturnovy prstence jsou tlusté asi jeden kilometr, což je ve srovnání s žiletkou činí poměrně mnohokrát tenčí. Tato tloušťka se někdy projevuje výrazným způsobem u snímků pořízených v blízkosti roviny prstenců. Kosmická sonda Cassini, která obíhá kolem Saturnu, nyní pořídila jiný záběr, na kterém vyniká tenkost prstenců. Umělecky vyhlížející snímek byl pořízen počátkem minulého měsíce v infračerveném polarizovaném světle. Neosvětlená strana Saturnu by samotná byla mnohem tmavší. Ale odraz světla od měsíců jako je Enceladus (na snímku) a od miliard malých částic v Saturnových prstencích dává obřímu kosmickému tělesu neobvyklou záři a tento jev je zvýrazněn v polarizovaném světle.

Štítky: Saturn, Prstence, Polarized light


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »