Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tenké prstence kolem polarizovaného Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak tenké jsou Saturnovy prstence? Měření jasnosti z různých úhlů ukázalo, že Saturnovy prstence jsou tlusté asi jeden kilometr, což je ve srovnání s žiletkou činí poměrně mnohokrát tenčí. Tato tloušťka se někdy projevuje výrazným způsobem u snímků pořízených v blízkosti roviny prstenců. Kosmická sonda Cassini, která obíhá kolem Saturnu, nyní pořídila jiný záběr, na kterém vyniká tenkost prstenců. Umělecky vyhlížející snímek byl pořízen počátkem minulého měsíce v infračerveném polarizovaném světle. Neosvětlená strana Saturnu by samotná byla mnohem tmavší. Ale odraz světla od měsíců jako je Enceladus (na snímku) a od miliard malých částic v Saturnových prstencích dává obřímu kosmickému tělesu neobvyklou záři a tento jev je zvýrazněn v polarizovaném světle.

Štítky: Saturn, Prstence, Polarized light


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »