Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tenké prstence kolem polarizovaného Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak tenké jsou Saturnovy prstence? Měření jasnosti z různých úhlů ukázalo, že Saturnovy prstence jsou tlusté asi jeden kilometr, což je ve srovnání s žiletkou činí poměrně mnohokrát tenčí. Tato tloušťka se někdy projevuje výrazným způsobem u snímků pořízených v blízkosti roviny prstenců. Kosmická sonda Cassini, která obíhá kolem Saturnu, nyní pořídila jiný záběr, na kterém vyniká tenkost prstenců. Umělecky vyhlížející snímek byl pořízen počátkem minulého měsíce v infračerveném polarizovaném světle. Neosvětlená strana Saturnu by samotná byla mnohem tmavší. Ale odraz světla od měsíců jako je Enceladus (na snímku) a od miliard malých částic v Saturnových prstencích dává obřímu kosmickému tělesu neobvyklou záři a tento jev je zvýrazněn v polarizovaném světle.

Štítky: Saturn, Prstence, Polarized light


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »