Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tenké prstence kolem polarizovaného Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak tenké jsou Saturnovy prstence? Měření jasnosti z různých úhlů ukázalo, že Saturnovy prstence jsou tlusté asi jeden kilometr, což je ve srovnání s žiletkou činí poměrně mnohokrát tenčí. Tato tloušťka se někdy projevuje výrazným způsobem u snímků pořízených v blízkosti roviny prstenců. Kosmická sonda Cassini, která obíhá kolem Saturnu, nyní pořídila jiný záběr, na kterém vyniká tenkost prstenců. Umělecky vyhlížející snímek byl pořízen počátkem minulého měsíce v infračerveném polarizovaném světle. Neosvětlená strana Saturnu by samotná byla mnohem tmavší. Ale odraz světla od měsíců jako je Enceladus (na snímku) a od miliard malých částic v Saturnových prstencích dává obřímu kosmickému tělesu neobvyklou záři a tento jev je zvýrazněn v polarizovaném světle.

Štítky: Saturn, Prstence, Polarized light


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »