Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M83: Jižní galaxie Větrník z VLT

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT, ESO

M83 je jednou z nejbližších a nejjasnějších spirálních galaxií na obloze. Je vidět už triedrem v souhvězdí Hydry a její majestátní spirální ramena jí dala její název Jižní větrník. Přestože tato galaxie byla objevena už před 250 lety, tak teprve mnohem později se zjistilo, že M83 není nedaleké mračno plynu, ale spirální galaxie s příčkou, dosti podobná naší vlastní Mléčné dráze. M83 zobrazená nahoře na fotografii z Velmi velkého dalekohledu je významným členem skupiny galaxií, do které patří Centaurus A a NGC 5253, a které se nacházejí asi 15 miliónů světelných let daleko. V M83 bylo doposud zaznamenáno několik výbuchů supernov. Ve středu M83 byl objeven spletitý dvojitý cirkumnukleární prstenec.

Štítky: Spirální galaxie, M83, Pinwheel


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »