Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 17: Poslední na Měsíci

Uznání: Apollo 17, NASA (Image scanned by Kipp Teague)

V prosinci 1972 strávili astronauté Apolla 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt na Měsíci v údolí Taurus-Littrow asi 75 hodin, zatímco jejich kolega Ronald Evans jim mezitím obíhal nad hlavou. Tento snímek Cernana s americkou vlajkou v pozadí a s deštníkovou vysokoziskovou anténou lunar roveru pořídil Schmidt na začátku jejich třetí a poslední vycházky na měsíčním povrchu. V pozadí se nachází dobře viditelné pohoří Sculptured Hills, zatímco na Cernanově přilbě vzniká Schmidtův obraz. Posádka Apolla 17 se zpátky vrátila s 110 kilogramy vzorků hornin a půdy, což je více jak z kteréhokoliv jiného místa přistání. Cernan a Schmitt jsou nadále těmi posledními, kteří kráčeli po Měsíci.

Štítky: Měsíc, Apollo 17, Měsíční povrch


33. vesmírný týden 2026

33. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2026. Měsíc bude v novu a nastane výrazné částečné zatmění Slunce, v části Evropy jako úplné. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Po půlnoci je už vidět Saturn a Neptun, ráno uvidíme Merkur, Mars a Uran. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Zjasnila kometa 220P/McNaught a je dostupná i malým triedrem. Dopad Falconu 9 na Měsíc nevyvolal nijak zásadní oblak hmoty. Před 60 lety začal mapovat Měsíc Lunar Orbiter 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmění Slunce

Další informace »