Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 17: Poslední na Měsíci

Uznání: Apollo 17, NASA (Image scanned by Kipp Teague)

V prosinci 1972 strávili astronauté Apolla 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt na Měsíci v údolí Taurus-Littrow asi 75 hodin, zatímco jejich kolega Ronald Evans jim mezitím obíhal nad hlavou. Tento snímek Cernana s americkou vlajkou v pozadí a s deštníkovou vysokoziskovou anténou lunar roveru pořídil Schmidt na začátku jejich třetí a poslední vycházky na měsíčním povrchu. V pozadí se nachází dobře viditelné pohoří Sculptured Hills, zatímco na Cernanově přilbě vzniká Schmidtův obraz. Posádka Apolla 17 se zpátky vrátila s 110 kilogramy vzorků hornin a půdy, což je více jak z kteréhokoliv jiného místa přistání. Cernan a Schmitt jsou nadále těmi posledními, kteří kráčeli po Měsíci.

Štítky: Měsíc, Apollo 17, Měsíční povrch


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »