Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední výprava k Měsíci

Uznání: Apollo Program, NASA (image scanned by J.L. Pickering)

V roce 1865 Jules Verne předpověděl vynález kosmické kabiny, ve které by mohli být lidé. Ve svém vědeckofantastickém příběhu "Ze Země na Měsíc" popsal vizi děla umístěného na Floridě, které bylo tak silné, že mohlo vystřelit náboj-kabinu se třemi dobrodruhy k Měsíci. O 100 let později NASA vedená vizí Wernhera von Brauna vyvinula raketu Saturn V. Tato raketa uskutečnila Verneovu fikci, když z kosmodromu na Floridě vynesla 9 měsíčních výprav Apollo a umožnila 12 astronautům procházet se po Měsíci. Raketa na startovací rampě je zde zachycená v záři reflektorů za soumraku, jak čeká na svůj poslední noční start, aby v prosinci 1972 k Měsíci vynesla Apollo 17.

Štítky: Měsíc, Apollo, Jules verne, Wernher von braun


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »