Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

R136: Hmotné hvězdy z 30 Doradus

Uznání: J. Trauger (JPL), J. Westphal (Caltech), N. Walborn (STScI), R. Barba' (La Plata Obs.), NASA

Ve středu hvězdotvorné oblasti 30 Doradus leží obrovská kupa největších, nejteplejších a nejhmotnějších známých hvězd. Tyto hvězdokupa je známá jako R136 a část mlhoviny, která ji obklopuje, je zachycena zde na tomto skvostném snímku ve viditelném světle z Hubblova kosmického dalekohledu. Plynová a prachová mračna v 30 Doradus, též známá jako mlhovina Tarantule, byla tvářena do protažených tvarů silnými větry a ultrafialovým zářením z těchto horkých hvězd v kupě. Mlhovina 30 Doradus leží v sousední galaxii, ve Velkém Magellanově mračnu a nachází se zhruba 170 000 světelných let daleko.

Štítky: Hvězdokupa, 30 Doradus, Tarantula nebula


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »