Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Setkání prosincového Měsíce s Večernicí

Uznání a copyright: Dan Bush (Missouri Skies)

Pokud jste byli venku kolem západu Slunce, tak jste si pravděpodobně všimli Venuše, která nízko nad západní obzorem září jako Večernice. Venuše se někdy plete se světly na stožárech u obzoru a je po Slunci a Měsíci třetím nejjasnějším objektem na pozemské obloze. Tuto výjmečnou jasnost můžeme ocenit u poklidné scény se srpkem Měsíce, Venuší a barvami slunečního západu zachycené 4. prosince u Albany ve státě Missouri v USA. Dnes v noci bude Venuše jako Večernice tohoto období nejjasnější, ale postupem prosince bude tato jasná planeta ze západní oblohy mizet. Počátkem příštího týdne prosincový Měsíc dospěje k setkání s další jasnou planetou nad našimi hlavami - s Marsem.

Štítky: Měsíc, Venuše, Večernice


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »