Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření z jádra Kupy v Perseu

Uznání: A. Fabian (IoA Cambridge) et al., NASA

Kupa v Perseu má tisíce galaxií, je vzdálená 250 miliónů světelných let a je jedním z nejhmotnějších objektů ve Vesmíru a nejjasnější kupou galaxií na rentgenové obloze. V jejím jádru se nachází obrovská kanibalská galaxie Perseus A (NGC 1275), která nabírá hmotu, jak na ni padají galaxie a plyn. Tento hloubkový rentgenový snímek z observatoře Chandra zabírá asi 300 000 světelných let jádra kupy galaxií. Ukazuje pozoruhodné podrobnosti rentgenové emise z obří galaxie i z okolního plynu kupy horkého 30-70 miliónů °C. Jasný centrální zdroj je superhmotná černá díra v samotném jádru Perseua A. Oblasti s nízkou hustotou jsou vidět jako bubliny nebo prázdná místa a předpokládá se, že jsou vytvářeny cyklickými vzplanutími aktivity centrální černé díry. Touto činností se tvoří tlakové vlny, tedy zvukové vlny v kosmickém měřítku, které čeří rentgenově horký plyn. Modrozelené oblasti těsně nad středem na pohledu ve falešných barvách jsou nejspíše rentgenové stíny od pozůstatků malé galaxie, která padá do otesánka Perseus A.

Štítky: Rentgenový, Aktivní galaxie, Kupa galaxií, Perseus A, Ngc1275, Kupa v Perseu


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »