Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření z jádra Kupy v Perseu

Uznání: A. Fabian (IoA Cambridge) et al., NASA

Kupa v Perseu má tisíce galaxií, je vzdálená 250 miliónů světelných let a je jedním z nejhmotnějších objektů ve Vesmíru a nejjasnější kupou galaxií na rentgenové obloze. V jejím jádru se nachází obrovská kanibalská galaxie Perseus A (NGC 1275), která nabírá hmotu, jak na ni padají galaxie a plyn. Tento hloubkový rentgenový snímek z observatoře Chandra zabírá asi 300 000 světelných let jádra kupy galaxií. Ukazuje pozoruhodné podrobnosti rentgenové emise z obří galaxie i z okolního plynu kupy horkého 30-70 miliónů °C. Jasný centrální zdroj je superhmotná černá díra v samotném jádru Perseua A. Oblasti s nízkou hustotou jsou vidět jako bubliny nebo prázdná místa a předpokládá se, že jsou vytvářeny cyklickými vzplanutími aktivity centrální černé díry. Touto činností se tvoří tlakové vlny, tedy zvukové vlny v kosmickém měřítku, které čeří rentgenově horký plyn. Modrozelené oblasti těsně nad středem na pohledu ve falešných barvách jsou nejspíše rentgenové stíny od pozůstatků malé galaxie, která padá do otesánka Perseus A.

Štítky: Rentgenový, Aktivní galaxie, Kupa galaxií, Perseus A, Ngc1275, Kupa v Perseu


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »