Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Evropa v noci

Uznání a copyright ilustrace : Planetary Visions Ltd.; Courtesy: Kevin M. Tildsley

Dokážete najít svoje oblíbené evropské město? Digitální fantazie Evropy v noci nahoře je digitálním kompozitem z archívních družicových snímků pořízených jak ve dne, tak v noci. Tento obrázek se liší od pohledu, který by uviděli kosmonauté, protože zde zcela chybí mraky a také světla a kontrasty jsou nerealisticky zvýrazněny. I tak je geografie na obrázku velice poutavá. Vzory nočních světel byly akumulovány z provozního systému Linescan na družicích USAF DMSP (Defense Meteorological Satellite Program).

Štítky: Evropa, DMSP satellites, Digital fantasy


35. vesmírný týden 2026

35. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 8. do 30. 8. 2026. Měsíc bude v úplňku a nastane částečné zatmění, viditelné u nás nad ránem. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou vidět už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, nízko také Jupiter. Merkur je v konjunkci se Sluncem nepozorovatelný. Aktivita Slunce je nízká, ale možná se zvýší. Další čínská raketa Zhuque-3 předvedla úspěšné přistání. Před dvaceti roky byla změněna definice planety a Pluto už není právoplatnou planetou Sluneční soustavy, nýbrž jen trpasličí planetou.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Čiastočné zatmenie Mesiaca

Nikon D40, Nikon 55-200 mm VR@200mm, statív

Další informace »