Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Digitální západ slunce nad Evropou a Afrikou

Uznání: NASA; Copyright: The Living Earth, Inc.; Used with Permission

Tento snímek nepořídila ani žádná družice ani astronaut. Jde o digitální složeninu archivních snímků pořízených na mnoha obězích několika družicemi, které obíhají kolem Země. Podobné snímky lze pro jakoukékoliv místo na Zemi digitálné spojit dohromady pomocí webového sídla od Johna Walkera s prohlížečem Země a Měsíce Earth and Moon Viewer. Konkrétně, denní snímky pořídil přístroj MODIS na palubě družice NASA Terra, zatímco noční snímky pořídily družice DMSP. Tento obrázek se liší od toho, co by mohl uvidět astronaut jednak vzhledem k nepřítomnosti oblačnosti a nerealistického zvýšení světel a kontrastu. Snímek se stal jednak internetovým solitonem a jako takový pokračuje v oběhu jako příloha digitální korespondence a moderní městská legenda. Dalším podobným snímkem je Země v noci. Důvod, proč tyto snímky zůstávají stále populární může být jednoduchý: vypadají opravdu pěkně.

Štítky: Evropa, Západ slunce, Africa


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »