Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Digitální západ slunce nad Evropou a Afrikou

Uznání: NASA; Copyright: The Living Earth, Inc.; Used with Permission

Tento snímek nepořídila ani žádná družice ani astronaut. Jde o digitální složeninu archivních snímků pořízených na mnoha obězích několika družicemi, které obíhají kolem Země. Podobné snímky lze pro jakoukékoliv místo na Zemi digitálné spojit dohromady pomocí webového sídla od Johna Walkera s prohlížečem Země a Měsíce Earth and Moon Viewer. Konkrétně, denní snímky pořídil přístroj MODIS na palubě družice NASA Terra, zatímco noční snímky pořídily družice DMSP. Tento obrázek se liší od toho, co by mohl uvidět astronaut jednak vzhledem k nepřítomnosti oblačnosti a nerealistického zvýšení světel a kontrastu. Snímek se stal jednak internetovým solitonem a jako takový pokračuje v oběhu jako příloha digitální korespondence a moderní městská legenda. Dalším podobným snímkem je Země v noci. Důvod, proč tyto snímky zůstávají stále populární může být jednoduchý: vypadají opravdu pěkně.

Štítky: Evropa, Západ slunce, Africa


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »