Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pomalá exploze

Uznání: Y. Grosdidier (U. Montreal) et al., WFPC2, HST, NASA

Proč by gama vzplanutí sláblo tak pomalu? Toto chování, které se podařilo zaznamenat v minulém říjnu, se považuje za nové vodítko za příčinami gama vzplanutí, nejmocnější známé exploze ve vesmíru. Vzplanutí, které poprvé detekovala družice HETE a později je sledovala celá řada pozemských dalekohledů, vykázalo ve viditelném světle neobvykle pomalý a bouřlivý útlum. Mezi spekulace o příčině neobvyklé světelné křivky patří rázová vlna, která naráží do větrného okolí vzplanutí, kdy se rázová vlna energeticky osvěžuje rychleji se šířícím rázem a neuniformitou v rychlého výtrysku. Na snímku nahoře je hmotná Wolf-Rayetova hvězda WR124, hvězda, která sama prochází pomalou explozí a vytváří velmi silný a prudký vítr. Mezi populární kanditáty na původce zdrojů gama vzplanutí (GRB) patří exploze hmotných hvězd možná podobných s Wolf-Rayetovými hvězdami ve formě supernov nebo hypernov.

Štítky: GRB, Wolf-Rayet Stars


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »