Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pomalá exploze

Uznání: Y. Grosdidier (U. Montreal) et al., WFPC2, HST, NASA

Proč by gama vzplanutí sláblo tak pomalu? Toto chování, které se podařilo zaznamenat v minulém říjnu, se považuje za nové vodítko za příčinami gama vzplanutí, nejmocnější známé exploze ve vesmíru. Vzplanutí, které poprvé detekovala družice HETE a později je sledovala celá řada pozemských dalekohledů, vykázalo ve viditelném světle neobvykle pomalý a bouřlivý útlum. Mezi spekulace o příčině neobvyklé světelné křivky patří rázová vlna, která naráží do větrného okolí vzplanutí, kdy se rázová vlna energeticky osvěžuje rychleji se šířícím rázem a neuniformitou v rychlého výtrysku. Na snímku nahoře je hmotná Wolf-Rayetova hvězda WR124, hvězda, která sama prochází pomalou explozí a vytváří velmi silný a prudký vítr. Mezi populární kanditáty na původce zdrojů gama vzplanutí (GRB) patří exploze hmotných hvězd možná podobných s Wolf-Rayetovými hvězdami ve formě supernov nebo hypernov.

Štítky: GRB, Wolf-Rayet Stars


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »