Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pomalá exploze

Uznání: Y. Grosdidier (U. Montreal) et al., WFPC2, HST, NASA

Proč by gama vzplanutí sláblo tak pomalu? Toto chování, které se podařilo zaznamenat v minulém říjnu, se považuje za nové vodítko za příčinami gama vzplanutí, nejmocnější známé exploze ve vesmíru. Vzplanutí, které poprvé detekovala družice HETE a později je sledovala celá řada pozemských dalekohledů, vykázalo ve viditelném světle neobvykle pomalý a bouřlivý útlum. Mezi spekulace o příčině neobvyklé světelné křivky patří rázová vlna, která naráží do větrného okolí vzplanutí, kdy se rázová vlna energeticky osvěžuje rychleji se šířícím rázem a neuniformitou v rychlého výtrysku. Na snímku nahoře je hmotná Wolf-Rayetova hvězda WR124, hvězda, která sama prochází pomalou explozí a vytváří velmi silný a prudký vítr. Mezi populární kanditáty na původce zdrojů gama vzplanutí (GRB) patří exploze hmotných hvězd možná podobných s Wolf-Rayetovými hvězdami ve formě supernov nebo hypernov.

Štítky: GRB, Wolf-Rayet Stars


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »