Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pomalá exploze

Uznání: Y. Grosdidier (U. Montreal) et al., WFPC2, HST, NASA

Proč by gama vzplanutí sláblo tak pomalu? Toto chování, které se podařilo zaznamenat v minulém říjnu, se považuje za nové vodítko za příčinami gama vzplanutí, nejmocnější známé exploze ve vesmíru. Vzplanutí, které poprvé detekovala družice HETE a později je sledovala celá řada pozemských dalekohledů, vykázalo ve viditelném světle neobvykle pomalý a bouřlivý útlum. Mezi spekulace o příčině neobvyklé světelné křivky patří rázová vlna, která naráží do větrného okolí vzplanutí, kdy se rázová vlna energeticky osvěžuje rychleji se šířícím rázem a neuniformitou v rychlého výtrysku. Na snímku nahoře je hmotná Wolf-Rayetova hvězda WR124, hvězda, která sama prochází pomalou explozí a vytváří velmi silný a prudký vítr. Mezi populární kanditáty na původce zdrojů gama vzplanutí (GRB) patří exploze hmotných hvězd možná podobných s Wolf-Rayetovými hvězdami ve formě supernov nebo hypernov.

Štítky: GRB, Wolf-Rayet Stars


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »