Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Závojová mlhovina odhalena

Uznání a copyright: Mikael Svalgaard

Tyto cáry plynu jsou všechno, co zůstalo z hvězdy v Mléčné dráze. Ta hvězda před mnoha tisíci lety vybuchla jako supernova a zanechala po sobě nahoře zobrazenou Závojovou mlhovinu. V té době bylo rozpínající se mračno v souhvězdí Labutě (Cygnus) nejspíše tak jasné, jako srpek Měsíce a lidé žijící na úsvitu psané historie jej mohli vidět týdny. Pozůstalý zbytek po supernově leží asi 1400 světelných let daleko a pokrývá pětinásobek měsíčního úplňku. Snímek Závoje nahoře byl učiněn jasnější digitálním ztlumením hvězd v poli. Jasný cár napravo je znám jako mlhovina Koště čarodějnice a lze ji uvidět i malým dalekohledem. Závojová mlhovina je také známa jako Smyčka v Labuti.

Štítky: Zbytek supernovy, Závojová mlhovina, NGC 6960


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »