Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země v noci

Uznání: C. Mayhew & R. Simmon (NASA/GSFC), NOAA/ NGDC, DMSP Digital Archive

Tak vypadá Země v noci. Dokážete najít svoji oblíbenou zemi nebo město? Překvapivě, světla měst činí tento úkol docela možný. Umělá světla zvýrazňují zvlášť rozvinuté nebo zalidněné oblasti zemského povrchu včetně pobřeží Evropy, východu Spojených Států a Japonska. Hodně velkých měst se nachází u řek nebo oceánů, takže mohou levně dopravovat zboží loděmi. Ke zvlášť tmavým oblastem patří centrální části Jižní Ameriky, Afriky, Asie a Austrálie. Obrázek nahoře je ve skutečnosti složen ze stovek snímků pořízených družicemi DMSP.

(Redakční poznámka: Tento obraz se stal přílohou mnoha emailů! Také přišlo mnoho žádostí o fotografie, ale fotografie naneštěstí neprodáváme. K mání je ovšem digitální verze s vysokým rozlišením (klikněte zde nebo zde).

Štítky: Země, Lights, Night


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »