Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země v noci

Uznání: C. Mayhew & R. Simmon (NASA/GSFC), NOAA/ NGDC, DMSP Digital Archive

Tak vypadá Země v noci. Dokážete najít svoji oblíbenou zemi nebo město? Překvapivě, světla měst činí tento úkol docela možný. Umělá světla zvýrazňují zvlášť rozvinuté nebo zalidněné oblasti zemského povrchu včetně pobřeží Evropy, východu Spojených Států a Japonska. Hodně velkých měst se nachází u řek nebo oceánů, takže mohou levně dopravovat zboží loděmi. Ke zvlášť tmavým oblastem patří centrální části Jižní Ameriky, Afriky, Asie a Austrálie. Obrázek nahoře je ve skutečnosti složen ze stovek snímků pořízených družicemi DMSP.

(Redakční poznámka: Tento obraz se stal přílohou mnoha emailů! Také přišlo mnoho žádostí o fotografie, ale fotografie naneštěstí neprodáváme. K mání je ovšem digitální verze s vysokým rozlišením (klikněte zde nebo zde).

Štítky: Země, Lights, Night


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »