Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční plachetnice

Uznání ilustrace: NASA / MSFC

Mohly by se stát závody na slunečních plachetnicích přístím olympijským sportem? Téměř před 400 lety astronom Johannes Kepler pozoroval ohony komet odfoukávané slunečním větrem a navrhl, že by vesmírem mohla navigovat plavidla vybavená odpovídajícími plachtami. Nyní se všeobecně uznává, že sluneční světlo opravdu vytváří sílu, která hýbe ohony komet a že velké, odrazivé plachty by mohly být praktickým pohonem kosmických lodí. Ilustrace nahoře představuje koncept, který zkoumá NASA pro mezihvězdnou sondu tlačenou slunečním světlem odráženým ultratenkou plachtou. Delikátní, skoro půl kilometru široká sluneční plachta, by se rozvinula ve vesmíru. Trvalý tlak slunečního záření by ji nakonec urychlil na rychlost až pět krát vyšší, než je možné s využitím konvenčních raket. I když NASA zatím není připravená na olympiádu, tak nedávno vyzkoušela techlologii sluneční plachty na Zemi a japonská kosmická agentura ISAS zase rozvinula sluneční plachtu ve vesmíru. Planetary Society ve spolupráci s Institutem kosmického výzkumu (IKI) v Moskvě připravuje k vypuštění kosmickou loď Cosmos 1 poháněnou sluneční plachtou.

Štítky: Kosmická loď, Pohon, Kepler, Solar sail, Olympics


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »