Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční plachetnice

Uznání ilustrace: NASA / MSFC

Mohly by se stát závody na slunečních plachetnicích přístím olympijským sportem? Téměř před 400 lety astronom Johannes Kepler pozoroval ohony komet odfoukávané slunečním větrem a navrhl, že by vesmírem mohla navigovat plavidla vybavená odpovídajícími plachtami. Nyní se všeobecně uznává, že sluneční světlo opravdu vytváří sílu, která hýbe ohony komet a že velké, odrazivé plachty by mohly být praktickým pohonem kosmických lodí. Ilustrace nahoře představuje koncept, který zkoumá NASA pro mezihvězdnou sondu tlačenou slunečním světlem odráženým ultratenkou plachtou. Delikátní, skoro půl kilometru široká sluneční plachta, by se rozvinula ve vesmíru. Trvalý tlak slunečního záření by ji nakonec urychlil na rychlost až pět krát vyšší, než je možné s využitím konvenčních raket. I když NASA zatím není připravená na olympiádu, tak nedávno vyzkoušela techlologii sluneční plachty na Zemi a japonská kosmická agentura ISAS zase rozvinula sluneční plachtu ve vesmíru. Planetary Society ve spolupráci s Institutem kosmického výzkumu (IKI) v Moskvě připravuje k vypuštění kosmickou loď Cosmos 1 poháněnou sluneční plachtou.

Štítky: Kosmická loď, Pohon, Kepler, Solar sail, Olympics


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »