Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Déšť Perseid

Uznání a copyright: Fred Bruenjes

Minulý týden na Zemi pršel kometární prach a temnou oblohou přelétal jako každý rok meteorický roj Perseid. A tak mezitím, co si astronom Fred Bruenjes užíval očekávaného kosmického počasí, tak v noci 11./12. srpna v rozpětí asi šesti hodin pořídil širokoúhlým objektivem sérii mnoha expozic dlouhých 30 sekund. Kombinací těch snímků, které zachycovaly záblesk meteoru vytvořil tento dramatický pohled na letní Perseidy. Ačkoliv prachové kometární částice putují jedna vůči druhé rovnoběžně, tak výsledná sprška meteorů se zdá, jakoby zřetelně vyvěrala z jediného bodu na obloze v bájeslovném souhvězdí Persea. Jev radiantu vzniká díky perspektivě, jelikož se paralelní dráhy v dálce zdánlivě sbíhají. Bruenjes poznamenal, že kompozitním snímku je 51 Perseid včetně jedné téměř stacionární.

Štítky: Meteor, Perseidy, Meteorický roj, Shower radiant


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »