Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Navátá mlhovina N44F

Uznání: Y. Nazé (Univ. Liege), Y.-H. Chu (Univ. Illinois), ESA, NASA

Tuto úžasnou bublinovitou mlhovinu na konci jasného vodíkového vlákna vytvořil rychlý a silný vítr z horkém mladé hvězdy. Tato kosmicky navátá mlhovina, katalogizovaná jako N44F, je vidět vlevo na tomto snímku z dalekohledu Hubble Space Telescope. N44F leží na severním okraji komplexu emisních mlhovin N44 ve Velkém Magellanově mračnu, zhruba 160 000 světelných let daleko. Samotná jasná, modrá, horká hvězda je hned pod středem bubliny. Pohled do vnitřku bubliny z Hubblova snímku ukazuje dramatické struktury, včetně pilířů prachu, uspořádané směrem k horké centrální hvězdě N44F. A jelikož připomínají prachové pilíře v hvězdných porodnicích v naší Mléčné dráze, tak budou ve svých konečcích nejspíše obsahovat mladé hvězdy. N44F má asi 35 světelných let a do okolního plynu a prachu se rozpíná rychlostí asi 12 kilometrů za sekundu.

Štítky: Lmc, Hvězdný vítr, Emisní mlhovina, N44f


48. vesmírný týden 2021

48. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 11. do 5. 12. 2021. Měsíc bude v novu a je vidět na ranní obloze, obtížně i s planetou Mars. Před svítáním bude nejlépe pozorovatelná poměrně jasná kometa C/2021 A1 (Leonard), která 3. 12. projde kolem kulové hvězdokupy M3. Večerní obloha nabízí pětici planet, tři z nich viditelné pouhým okem – Venuši, Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme pozorovat CME a Merkur. Na cestě k planetce je sonda DART. Země poskytla svou pohybovou energii sondě Solar Orbiter, která se kolem ní prosmýkla skrz nebezpečné zóny družic a trosek. Před 200 lety se narodil Wilhelm Tempel, jehož jméno nese řada komet.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IFN v souhvězdí Andromedy (11h 20min)

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2021 obdržel snímek „IFN v souhvězdí Andromedy", jehož autorem je Martin Vyhlídal     Souhvězdí Andromedy je pravděpodobně jednou z nejčastěji fotografovaných oblastí naší noční oblohy. Díky tomu, že se v něm nachází nejjasnější ze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Další informace »