Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Navátá mlhovina N44F

Uznání: Y. Nazé (Univ. Liege), Y.-H. Chu (Univ. Illinois), ESA, NASA

Tuto úžasnou bublinovitou mlhovinu na konci jasného vodíkového vlákna vytvořil rychlý a silný vítr z horkém mladé hvězdy. Tato kosmicky navátá mlhovina, katalogizovaná jako N44F, je vidět vlevo na tomto snímku z dalekohledu Hubble Space Telescope. N44F leží na severním okraji komplexu emisních mlhovin N44 ve Velkém Magellanově mračnu, zhruba 160 000 světelných let daleko. Samotná jasná, modrá, horká hvězda je hned pod středem bubliny. Pohled do vnitřku bubliny z Hubblova snímku ukazuje dramatické struktury, včetně pilířů prachu, uspořádané směrem k horké centrální hvězdě N44F. A jelikož připomínají prachové pilíře v hvězdných porodnicích v naší Mléčné dráze, tak budou ve svých konečcích nejspíše obsahovat mladé hvězdy. N44F má asi 35 světelných let a do okolního plynu a prachu se rozpíná rychlostí asi 12 kilometrů za sekundu.

Štítky: Lmc, Hvězdný vítr, Emisní mlhovina, N44f


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »