Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Navátá mlhovina N44F

Uznání: Y. Nazé (Univ. Liege), Y.-H. Chu (Univ. Illinois), ESA, NASA

Tuto úžasnou bublinovitou mlhovinu na konci jasného vodíkového vlákna vytvořil rychlý a silný vítr z horkém mladé hvězdy. Tato kosmicky navátá mlhovina, katalogizovaná jako N44F, je vidět vlevo na tomto snímku z dalekohledu Hubble Space Telescope. N44F leží na severním okraji komplexu emisních mlhovin N44 ve Velkém Magellanově mračnu, zhruba 160 000 světelných let daleko. Samotná jasná, modrá, horká hvězda je hned pod středem bubliny. Pohled do vnitřku bubliny z Hubblova snímku ukazuje dramatické struktury, včetně pilířů prachu, uspořádané směrem k horké centrální hvězdě N44F. A jelikož připomínají prachové pilíře v hvězdných porodnicích v naší Mléčné dráze, tak budou ve svých konečcích nejspíše obsahovat mladé hvězdy. N44F má asi 35 světelných let a do okolního plynu a prachu se rozpíná rychlostí asi 12 kilometrů za sekundu.

Štítky: Lmc, Hvězdný vítr, Emisní mlhovina, N44f


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »