Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blesky na Zemi

Uznání a copyright: Elizabeth Warner (U. Maryland)

Nikdo neví, co způsobuje blesky. Je známo, že v některých mracích se pomalu oddělují náboje a vyvolají pak rychlé vyrovnání elektrických nábojů (blesk), ale jak se elektrické náboje v mracích oddělují zůstává předmětem mnoha výzkumů. Nicméně hroty blesků jsou v mracích běžné při bouřkách a mezi mraky a Zemí v průměru nastává asi 6000 blesků každou minutu. Nahoře je fotografie několika zablýsknutí pod hvězdnatou oblohou za observatoří Kitt Peak National Observatory u Tucsonu v Arizoně. Blesky byly také zjištěny na planetách Jupiter, Saturn a Uran. NASA v roce 1997 vypustila družici TRMM, která pokračuje v měření dešťových srážek a blesků na planetě Zemi.

Štítky: Země, Blesk, Kitt Peak


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »