Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blesky na Zemi

Uznání a copyright: Elizabeth Warner (U. Maryland)

Nikdo neví, co způsobuje blesky. Je známo, že v některých mracích se pomalu oddělují náboje a vyvolají pak rychlé vyrovnání elektrických nábojů (blesk), ale jak se elektrické náboje v mracích oddělují zůstává předmětem mnoha výzkumů. Nicméně hroty blesků jsou v mracích běžné při bouřkách a mezi mraky a Zemí v průměru nastává asi 6000 blesků každou minutu. Nahoře je fotografie několika zablýsknutí pod hvězdnatou oblohou za observatoří Kitt Peak National Observatory u Tucsonu v Arizoně. Blesky byly také zjištěny na planetách Jupiter, Saturn a Uran. NASA v roce 1997 vypustila družici TRMM, která pokračuje v měření dešťových srážek a blesků na planetě Zemi.

Štítky: Země, Blesk, Kitt Peak


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »