Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blesky na Zemi

Uznání a copyright: Elizabeth Warner (U. Maryland)

Nikdo neví, co způsobuje blesky. Je známo, že v některých mracích se pomalu oddělují náboje a vyvolají pak rychlé vyrovnání elektrických nábojů (blesk), ale jak se elektrické náboje v mracích oddělují zůstává předmětem mnoha výzkumů. Nicméně hroty blesků jsou v mracích běžné při bouřkách a mezi mraky a Zemí v průměru nastává asi 6000 blesků každou minutu. Nahoře je fotografie několika zablýsknutí pod hvězdnatou oblohou za observatoří Kitt Peak National Observatory u Tucsonu v Arizoně. Blesky byly také zjištěny na planetách Jupiter, Saturn a Uran. NASA v roce 1997 vypustila družici TRMM, která pokračuje v měření dešťových srážek a blesků na planetě Zemi.

Štítky: Země, Blesk, Kitt Peak


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Další informace »