Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé borůvky u kamene Bylot

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Proč nejsou tyto marťanské kamínky kulaté? Kamínky nazývané borůvky našel rover Opportunity všude kolem dokola Meridiani Planum na Marsu, ale ty naskládané na kameni Bylot mají neobvyklé, nesférické tvary. Tyto podivně tvarované borůvkovité kamínky jsou vidět nahoře na snímku z 9. srpna z mikoskopického zobrazovače Opportunity. Většinu kamene Bylot také pokrývá tmavý písek. Jedna hypotéza pro nedostatek kulatosti zdejších borůvek spočívá v povlaku poměrně odolném vůči erozi. Borůvky mají průměr zhruba 4 milimetry. Studium těchto a dalších charakteristik kamenů umožňuje lepší pochopení mokré minulosti dávného Marsu.

Štítky: Mars, Blueberries, Bylot


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »