Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země za soumraku

Uznání: ISS Crew, Earth Sciences and Image Analysis Lab, JSC, NASA

Přechod dne do noci, jak je vidět na tomto nádherném pohledu na oceány a mraky nad naší dobrou planetou Zemí, nevyznačuje žádná náhlá, ostrá hranice. Místo toho je linie stínu, neboli terminátor, difuzní a vykazuje postupný přechod do tmy, který zakoušíme jako soumrak. Tuto scénu ozařuje zprava Slunce a vrcholky mraků odrážejí jemně zčervenalé sluneční světlo filtrované prašnou troposférou, nejnižší vrstvou životadárné atmosféry planety. Při horním okraji denní strany je vidět průhledná atmosférická vrstva ve velké výšce, která roztyluje modré sluneční světlo a slábne do vesmírného pozadí. Tento snímek je ve skutečnosti obyčejnou digitální fotografií pořízenou v červnu 2001 z Mezinárodní kosmické stanice, která obíhá ve výšce 211 námořních mil (390 km).

Štítky: Země, Svítání, Terminator, Night, Day


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »