Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země za soumraku

Uznání: ISS Crew, Earth Sciences and Image Analysis Lab, JSC, NASA

Přechod dne do noci, jak je vidět na tomto nádherném pohledu na oceány a mraky nad naší dobrou planetou Zemí, nevyznačuje žádná náhlá, ostrá hranice. Místo toho je linie stínu, neboli terminátor, difuzní a vykazuje postupný přechod do tmy, který zakoušíme jako soumrak. Tuto scénu ozařuje zprava Slunce a vrcholky mraků odrážejí jemně zčervenalé sluneční světlo filtrované prašnou troposférou, nejnižší vrstvou životadárné atmosféry planety. Při horním okraji denní strany je vidět průhledná atmosférická vrstva ve velké výšce, která roztyluje modré sluneční světlo a slábne do vesmírného pozadí. Tento snímek je ve skutečnosti obyčejnou digitální fotografií pořízenou v červnu 2001 z Mezinárodní kosmické stanice, která obíhá ve výšce 211 námořních mil (390 km).

Štítky: Země, Svítání, Terminator, Night, Day


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »