Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M2-9: Křídla motýlí mlhoviny

Uznání: B. Balick (U. Washington) et al., WFPC2, HST, NASA

Cení se umění hvězd více až po jejich smrti? Opravdu, hvězdy obvykle předvádějí tu nejvíce uměleckou podívanou, až když umírají. V případech hvězd o nízké hmotnosti, jako je naše Slunce a M2-9 na obrázku nahoře, se hvězdy transformují z normálních hvězd na bílé trpaslíky odvrhnutím svých vnějších plynných obálek. Odvrhnutý plyn často vytváří působivou podívanou zvanou planetární mlhovina, která se po tisíce let postupně zeslabuje. M2-9, motýlí planetární mlhovina vzdálená 2100 světelných let, která je zobrazená v zástupných barvách, má křídla, která vypovídají podivný, ale nedokončený příběh. Uprostřed plynného disku, desetkrát většího jak oběžná dráha Pluta, obíhají dvě hvězdy. Odvrhovaná obálka z umírající hvězdy proráží disk a vytváří bipolární vzhled. O fyzikálních procesech, které způsobují planetární mlhoviny, zůstává mnoho neznámého.

Štítky: Planetární mlhovina, M2-9, Butterfly Nebula


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »