Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titanův kryovulkán

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Badatelé podezřívají kopulovitý útvar, který je vidět v infračerveném světle přes mlhavou atmosféru Saturnova měsíce Titanu na detailním obrázku nahoře, že je to ledová sopka neboli kryovulkán. Jelikož teplota na povrchu Titanu je kolem -180°C, tak by zde opravdu mohla vyvěrat ledová 'láva', možná kaše z metanu, amoniaku a vodního ledu kombinovaná s jinými ledy a uhlovodíky, za vzniku vulkanického kužele. Kruhovitý útvar má v průměru zhruba třicet kilometrů. Pokud by byla potvrzena vulkanická podstata tohoto útvaru, tak objev kryovulkanismu na Titanu by mohl vysvětlit původ metanu v atmosféře Titanu. Před výpravou Cassini-Huygens k Saturnu bylo populární vysvětlovat doplňování koncentrace atmosférického metanu na Titanu přítomností rozsáhlého, na metan bohatého uhlovodíkového moře. Ale jak Cassiniho přístroje, tak povrchová sonda Huygens při hledání takového globálního oceánu neuspěly.

Štítky: Titan, Methane, Saturn moon, Cryovolcano, Hydrocarbon sea


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »