Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titanův kryovulkán

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Badatelé podezřívají kopulovitý útvar, který je vidět v infračerveném světle přes mlhavou atmosféru Saturnova měsíce Titanu na detailním obrázku nahoře, že je to ledová sopka neboli kryovulkán. Jelikož teplota na povrchu Titanu je kolem -180°C, tak by zde opravdu mohla vyvěrat ledová 'láva', možná kaše z metanu, amoniaku a vodního ledu kombinovaná s jinými ledy a uhlovodíky, za vzniku vulkanického kužele. Kruhovitý útvar má v průměru zhruba třicet kilometrů. Pokud by byla potvrzena vulkanická podstata tohoto útvaru, tak objev kryovulkanismu na Titanu by mohl vysvětlit původ metanu v atmosféře Titanu. Před výpravou Cassini-Huygens k Saturnu bylo populární vysvětlovat doplňování koncentrace atmosférického metanu na Titanu přítomností rozsáhlého, na metan bohatého uhlovodíkového moře. Ale jak Cassiniho přístroje, tak povrchová sonda Huygens při hledání takového globálního oceánu neuspěly.

Štítky: Titan, Methane, Saturn moon, Cryovolcano, Hydrocarbon sea


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »