Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše se vrací na večerní oblohu

Uznání a copyright: Laurent Laveder (Version française officielle de l'APOD)

Tento poklidný snímek lodí zakotvených v přístavu l'Île-Tudy, Bretagne, Francie, byl pořízen 1. června asi hodinu po západu Slunce. Je na něm také Venuše, třetí nejjasnější těleso po Slunci a Měsíci. Tento měsíc znamená pro příležitostné pozorovatele návrat Venuše na večerní oblohu jako brilantní 'hvězdy' zářící krátce po západu nízko nad západozápadoseverním obzorem. Astrofotograf a francouzský překladatel APODu Laurent Laveder podotýká, že Venuši lze snadno zaměnit za světlo stožáru plachetnice, což jinak výrazné nebeské světlo činí v tomto případě nevýrazným. Zato před rokem byla Venuše výrazně ve středu pozornosti. Dne 8. června 2004 Venuše přecházela přes sluneční kotouč, což byl první přechod od roku 1882. Později v tomto týdnu se bude Venuše dělit o pozornost na večerní obloze s mladým srpkem Měsíce, ale příští přechod přes Slunce nastane až 6. června 2012.

Štítky: Venuše, Obloha, Večernice, Transit of venus


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »