Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouřlivý zbytek supernovy N63A

Uznání: NASA, ESA, HEIC, and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA);
Acknowledgment: Y.-H. Chu & R. M. Williams (UIUC)

Co zanechala tato supernova? Teprve před 2000 lety vybuchla ve Velkém Magelanově mračnu (LMC - Large Magellanic Clouds), což je blízký soused naší Mléčné dráhy, hmotná hvězda. Výsledkem je bouřlivá explozivní fronta, která jak se pohybuje, tak ničí nebo přesouvá okolní plynová mračna a za sebou nechává poměrně husté uzlíky plynu a prachu. To co zůstává, je jeden z největších zbytků po supernově v LMC: N63A. Mnoho hustých uzlíků, které přežily, bylo stlačeno a může se nadále smršťovat za vzniku hvězd. A některé ze vzniklých hvězd mohou zase vybuchnout jako supernovy a cyklus bude pokračovat. Na snímku nahoře je podrobný záběr jednoho z největších pozůstalých uzlíků prachu a plynu v N63A, který zachytil Hubblův kosmický dalekohled. N63A má přes 25 světelných let a leží ve vzdálenosti 150 světelných let v souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, Zbytek supernovy, N63a


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »