Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouřlivý zbytek supernovy N63A

Uznání: NASA, ESA, HEIC, and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA);
Acknowledgment: Y.-H. Chu & R. M. Williams (UIUC)

Co zanechala tato supernova? Teprve před 2000 lety vybuchla ve Velkém Magelanově mračnu (LMC - Large Magellanic Clouds), což je blízký soused naší Mléčné dráhy, hmotná hvězda. Výsledkem je bouřlivá explozivní fronta, která jak se pohybuje, tak ničí nebo přesouvá okolní plynová mračna a za sebou nechává poměrně husté uzlíky plynu a prachu. To co zůstává, je jeden z největších zbytků po supernově v LMC: N63A. Mnoho hustých uzlíků, které přežily, bylo stlačeno a může se nadále smršťovat za vzniku hvězd. A některé ze vzniklých hvězd mohou zase vybuchnout jako supernovy a cyklus bude pokračovat. Na snímku nahoře je podrobný záběr jednoho z největších pozůstalých uzlíků prachu a plynu v N63A, který zachytil Hubblův kosmický dalekohled. N63A má přes 25 světelných let a leží ve vzdálenosti 150 světelných let v souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, Zbytek supernovy, N63a


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »