Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohlédněte (GLIMPSE) do Mléčné dráhy

Uznánní: E. Mercer Boston Univ.), et al., SSC, JPL-Caltech, NASA, and the GLIMPSE Team

Zarolujte doprava zahleďte se do prašné roviny naší Mléčné dráhy v infračerveném světle. Kosmické panoráma vzniklo díky projektu GLIMPSE (Galactic Legacy Infrared Mid-Plane Survey Extraordinaire) a Spitzerovu kosmickému dalekohledu. Středem pohledu ve falešných barvách, který v jižním souhvězdí Pravítko (Norma) zabírá devět stupňů (asi 18 úplňků), probíhá samotná galaktická rovina. Spitzerovy infračervené kamery vidí i přes spousty galaktického zakrývajícího prachu a odhalují mnoho nových hvězdokup, hvězdotvorných oblastí (jasné bílé skvrny) i horký mezihvězdný vodík (zelenavé čmouhy). Všudypřítomná červená mračna jsou emisí z prachu a organických molekul, posetá děrami a bublinami rozfouknutými energetickým prouděním z hmotných hvězd. Intenzivně tmavé skvrny jsou oblasti prachu hustého natolik, že ani Spitzerovo infračervené vidění jimi nepronikne.

Štítky: Mléčná dráha, Infračervený, Galaktická rovina


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »