Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

RCW 79: Hvězdy v bublině

Uznání: E. Churchwell (Univ. Wisconsin-Madison) et al., JPL-Caltech, NASA

Kosmická bublina z plynu a prachu RCW 79 se rozfoukla působením větrů a záření z horkých mladých hvězd do průměru asi 70 světelných let. Infračervené světlo z prachu v mlhovině je na tomto nádherném pohledu ze Spitzerova kosmického dalekohledu obarveno červeně. Rozpínající se mlhovina je vzdálená dobrých 17 tisích světelných let ve velkém jižním souhvězdí Centaurus a při svém pohroužení do okolního plynu a prachu sama spustila vznik hvězd. Tento pronikavý infračervený snímek ukazuje skupiny nových hvězd jako žlutavé body rozeseté kolem okraje bubliny. Jedna výrazná skupina se stále nachází uvnitř vlastní rodné bubliny v poloze asi 7 hodin (vlevo dole) a další je vidět u horní mezery v poloze asi 3 hodiny (vpravo) od středu bubliny.

Štítky: Star-formation, Prach, Infračervený, Rcw79


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »