Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dubnový Měsíc a Plejády

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Po svém setkání se Sluncem koncem minulého týdne, ozdobil podvečerní oblohu dubnový měsíc. Jeho štíhlý, třídenní srpek sdílí místo na tomto nádherné teleskopickém pohledu na oblohu s blízkou hvězdokupou Plejády. Slunce zalitý srpek Měsíce je přeexponovaný, zatímco lunární terminátor, neboli hranice měsíčního dne a noci, je rozeklaná krátery a horami. Měsíční povrchové útvary lze také spatřit v temné lunární noci osvětlené zemským světlem, slunečním světlem z planety Země. Sesterské hvězdy Plejád jsou seskupeny vpravo, ale jejich půvabné modré reflekční mlhoviny, na teleskopických snímcích obvykle tak výrazné, zahnalo jasnější měsíční světlo.

Štítky: Měsíc, Plejády, M45, Terminator, Zemský svit, Crescent moon


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »