Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dubnový Měsíc a Plejády

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Po svém setkání se Sluncem koncem minulého týdne, ozdobil podvečerní oblohu dubnový měsíc. Jeho štíhlý, třídenní srpek sdílí místo na tomto nádherné teleskopickém pohledu na oblohu s blízkou hvězdokupou Plejády. Slunce zalitý srpek Měsíce je přeexponovaný, zatímco lunární terminátor, neboli hranice měsíčního dne a noci, je rozeklaná krátery a horami. Měsíční povrchové útvary lze také spatřit v temné lunární noci osvětlené zemským světlem, slunečním světlem z planety Země. Sesterské hvězdy Plejád jsou seskupeny vpravo, ale jejich půvabné modré reflekční mlhoviny, na teleskopických snímcích obvykle tak výrazné, zahnalo jasnější měsíční světlo.

Štítky: Měsíc, Plejády, M45, Terminator, Zemský svit, Crescent moon


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »