Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Okno do kdysi skryté oblohy

Uznání a copyright: Peter Wienerroither (U. Wien)

Pokud by někde bylo okno do vzdáleného vesmíru, podívali byste se? Takové okno zcela jistě existuje, ve formě malého dalekohledu. Místní hvězdář(ka), může to být příbuzný nebo někdo cizí, vám často rád ukáže oblohu, a zadarmo. Okénkem zvaným okulár můžete za tmavé bezmračné noci vidět hvězdokupy, prstence kolem Saturna, zářící plynové mlhoviny, krátery na Měsíci a galaxie ve vesmíru. Technologie, která takové okno vytvořila a tak odhalila tajemství oblohy byla ještě před 400 lety neznámá. Aktuální příležitost pohlédnout na oblohu by mohla být tuto sobotu, kdy je v místních astronomických amatérských klubech, na univerzitách, vědeckých střediscích nebo planetáriích astronomický den. Na snímku nahoře je malý dalekohled umístěný na Hohe Wand, asi 50 kilometrů od Vídně v Rakousku. Na fotografii nahoře se otáčení Země projevuje dlouhými stopami hvězd.

Štítky: Hvězdy, Obloha, Dalekohled


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Svietiace oblaky nad Prahou

Fotené v Kbeloch (Praha) fotoaparát Panasonic Lumix 100. Bez úpravy.

Další informace »