Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Okno do kdysi skryté oblohy

Uznání a copyright: Peter Wienerroither (U. Wien)

Pokud by někde bylo okno do vzdáleného vesmíru, podívali byste se? Takové okno zcela jistě existuje, ve formě malého dalekohledu. Místní hvězdář(ka), může to být příbuzný nebo někdo cizí, vám často rád ukáže oblohu, a zadarmo. Okénkem zvaným okulár můžete za tmavé bezmračné noci vidět hvězdokupy, prstence kolem Saturna, zářící plynové mlhoviny, krátery na Měsíci a galaxie ve vesmíru. Technologie, která takové okno vytvořila a tak odhalila tajemství oblohy byla ještě před 400 lety neznámá. Aktuální příležitost pohlédnout na oblohu by mohla být tuto sobotu, kdy je v místních astronomických amatérských klubech, na univerzitách, vědeckých střediscích nebo planetáriích astronomický den. Na snímku nahoře je malý dalekohled umístěný na Hohe Wand, asi 50 kilometrů od Vídně v Rakousku. Na fotografii nahoře se otáčení Země projevuje dlouhými stopami hvězd.

Štítky: Hvězdy, Obloha, Dalekohled


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mlhovina Kosatec

Newton 150/750 + kamera ZWO ASI178MC

Další informace »