Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Okno do kdysi skryté oblohy

Uznání a copyright: Peter Wienerroither (U. Wien)

Pokud by někde bylo okno do vzdáleného vesmíru, podívali byste se? Takové okno zcela jistě existuje, ve formě malého dalekohledu. Místní hvězdář(ka), může to být příbuzný nebo někdo cizí, vám často rád ukáže oblohu, a zadarmo. Okénkem zvaným okulár můžete za tmavé bezmračné noci vidět hvězdokupy, prstence kolem Saturna, zářící plynové mlhoviny, krátery na Měsíci a galaxie ve vesmíru. Technologie, která takové okno vytvořila a tak odhalila tajemství oblohy byla ještě před 400 lety neznámá. Aktuální příležitost pohlédnout na oblohu by mohla být tuto sobotu, kdy je v místních astronomických amatérských klubech, na univerzitách, vědeckých střediscích nebo planetáriích astronomický den. Na snímku nahoře je malý dalekohled umístěný na Hohe Wand, asi 50 kilometrů od Vídně v Rakousku. Na fotografii nahoře se otáčení Země projevuje dlouhými stopami hvězd.

Štítky: Hvězdy, Obloha, Dalekohled


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »