Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Okno do kdysi skryté oblohy

Uznání a copyright: Peter Wienerroither (U. Wien)

Pokud by někde bylo okno do vzdáleného vesmíru, podívali byste se? Takové okno zcela jistě existuje, ve formě malého dalekohledu. Místní hvězdář(ka), může to být příbuzný nebo někdo cizí, vám často rád ukáže oblohu, a zadarmo. Okénkem zvaným okulár můžete za tmavé bezmračné noci vidět hvězdokupy, prstence kolem Saturna, zářící plynové mlhoviny, krátery na Měsíci a galaxie ve vesmíru. Technologie, která takové okno vytvořila a tak odhalila tajemství oblohy byla ještě před 400 lety neznámá. Aktuální příležitost pohlédnout na oblohu by mohla být tuto sobotu, kdy je v místních astronomických amatérských klubech, na univerzitách, vědeckých střediscích nebo planetáriích astronomický den. Na snímku nahoře je malý dalekohled umístěný na Hohe Wand, asi 50 kilometrů od Vídně v Rakousku. Na fotografii nahoře se otáčení Země projevuje dlouhými stopami hvězd.

Štítky: Hvězdy, Obloha, Dalekohled


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »