Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země nebo Mars

Uznání a copyright snímku Země: Filipe Alves;
Uznání snímku Marsu: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Který snímek je Země a který je Mars? Jeden ze snímků nahoře pořídil rover Spirit, který nyní šplhá na Husband Hill na Marsu. Druhý snímek pořídil člověk v poušti v jižním Maroku na Zemi. Oba snímky ukazují rozsáhlé pláně pokryté kameny a pískem. Žádný neukazuje vodu nebo zřejmé známky života. Každá planeta má povrch tak složitý, že žádný jeden snímek nemůže planetu vystihnout. Ukazuje se, že porozumění jednomu pomáhá porozumět druhému. Vypadá ten vlevo jako domov? Možná ne, ale je to Země.

Štítky: Mars, Země, Red rocks


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »