Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd z Kilimandžára

Uznání a copyright: Dan Heller

Ta noc byla bez měsíce, ale zato s hvězdami. A tak fotograf Dan Heller, který tábořil na Kilimandžáru ve výši 4,87 kilometrů (16000 stop) mohl pořídit tuto úžasnou 3,5 hodinovou expozici. Krajina je zde většinou osvětlená jenom hvězdami. Stany žhnou vnitřní září baterek, zatímco mraky dole filtrují zelenavou záři vzdálených světel města Moshi v Tanzánii. Pohled z této slavné rovníkové Africké hory míří k jihu,takže zcela vlevo se u horizontu, uprostřed vznešených soustředných oblouků stop hvězd, nachází jižní nebeský pól. V řídkém vzduchu a při jasné temné obloze se zachoval slabý trojúhelník světla dokonce i z duchovité Mléčné dráhy, která prochází středem skoro snové scény.

Štítky: Stopy hvězd, Mt. kilimanjaro, Tanzania


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »