Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur: Inferno pokryté krátery

Uznání: Mariner 10, NASA

Povrch Merkuru se podobá našemu Měsíci. Oba se skládají z hornin a jsou hustě pokryty krátery. Merkur má průměr asi 4800 km, zatímco průměr Měsíce je o něco menší než asi 3500 km (pro srovnání, Země má průměr asi 12700 km). Merkur je ale v mnoha směrech jedinečný. Merkur je nejbližší planetou ke Slunci, obíhá asi v jedné třetině poloměru oběžné dráhy Země. Jak se Merkur pomalu otáčí, tak se jeho povrchová teplota mění od nesnesitelné zimy -180 stupňů Celsia k nesnesitelnému vedru 400 stupňů Celsia. Místo nejblíže ke Slunci na dráze Merkura se každý oběh mírně mění a tuto skutečnost využil Albert Einstein, aby pomohl ověřit správnost jeho, tehdy nově objevené teorie gravitace: obecné relativity. Snímek nahoře pořídila zatím jediná sonda, která kdy prolétla kolem Merkura: Mariner 10 v roce 1974. Minulý měsíc byla k Merkuru vypuštěna nová sonda Messenger, která má vstoupit na oběžnou dráhu nejvnitřnější planety sluneční soustavy v roce 2011.

Štítky: Merkur, Krátery, Mariner 10


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »