Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur: Inferno pokryté krátery

Uznání: Mariner 10, NASA

Povrch Merkuru se podobá našemu Měsíci. Oba se skládají z hornin a jsou hustě pokryty krátery. Merkur má průměr asi 4800 km, zatímco průměr Měsíce je o něco menší než asi 3500 km (pro srovnání, Země má průměr asi 12700 km). Merkur je ale v mnoha směrech jedinečný. Merkur je nejbližší planetou ke Slunci, obíhá asi v jedné třetině poloměru oběžné dráhy Země. Jak se Merkur pomalu otáčí, tak se jeho povrchová teplota mění od nesnesitelné zimy -180 stupňů Celsia k nesnesitelnému vedru 400 stupňů Celsia. Místo nejblíže ke Slunci na dráze Merkura se každý oběh mírně mění a tuto skutečnost využil Albert Einstein, aby pomohl ověřit správnost jeho, tehdy nově objevené teorie gravitace: obecné relativity. Snímek nahoře pořídila zatím jediná sonda, která kdy prolétla kolem Merkura: Mariner 10 v roce 1974. Minulý měsíc byla k Merkuru vypuštěna nová sonda Messenger, která má vstoupit na oběžnou dráhu nejvnitřnější planety sluneční soustavy v roce 2011.

Štítky: Merkur, Krátery, Mariner 10


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »