Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vysvětlete prosím tento úkaz

Uznání: Walter Lewin (MIT)

Co způsobilo tento barevný prstenec? V okamžiku psaní toho příspěvku musí profesor fyziky na MIT Walter Lewin teprve najít někoho, kdo by mohl podat správné vysvětlení. Ne studenti. Ne kolegové. Ne redaktoři APODu. Zajímá ho, jak bystří jsou čtenáři APODu. Můžete se podělit o svůj důvtip s profesorem Lewinem? Lewin pořídil obrázek nahoře na staveništi někde v Massachusetts 20. června. Vaše odpověď by měla vysvětlit pořadí barev a jasnou oblast ve středu. Zanedlouho, 7. prosince, podá vysvětlení v přednášce svého kurzu Vibrace a vlny na MIT a APOD na tuto přednášku pak přinese odkaz. Diskusní stránka k tomuto obrázku bude v APOD Forum na Asterisku*. Profesor Lewin navíc odpoví na odpovídající emailové otázky a návrhy zaslané na adresu asklewin@space.mit.edu.

Štítky: Spectrum, Circle, Mystery


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »