Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tvrdý dopad sondy Genesis

Uznání: Genesis Mission, NASA

Minulý týden, poté co byl sledován radarem a pronásledován vrtulníky, v poušti v Utahu tvrdě přistál létající talíř z vesmíru. Ovšem nebyli za tím žádní vesmírní cizinci. Talíř, který je na snímku nahoře, je návratové pouzdro se vzorky Genesis, část automatické sondy Genesis, kterou před třemi lety vypustila NASA ke studiu Slunce. K neočekávaně tvrdému přistání rychlostí přes 300 kilometrů za hodinu došlo proto, protože se neotevřely padáky tak, jak bylo v plánu. Sonda Genesis obíhala Slunce a sbírala částice slunečního větru, které jsou obvykle odkloněny zemským magnetickým polem. Zůstává velkou otázkou, zda jsou navrácené vzorky v natolik dobrém stavu, aby bylo možné získat informace o skutečném složení Slunce. Tým vědců a inženýrů projektu Genesis tvrdě pracuje, aby to zjistil.

Štítky: Slunce, Země, Genesis


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »