Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tvrdý dopad sondy Genesis

Uznání: Genesis Mission, NASA

Minulý týden, poté co byl sledován radarem a pronásledován vrtulníky, v poušti v Utahu tvrdě přistál létající talíř z vesmíru. Ovšem nebyli za tím žádní vesmírní cizinci. Talíř, který je na snímku nahoře, je návratové pouzdro se vzorky Genesis, část automatické sondy Genesis, kterou před třemi lety vypustila NASA ke studiu Slunce. K neočekávaně tvrdému přistání rychlostí přes 300 kilometrů za hodinu došlo proto, protože se neotevřely padáky tak, jak bylo v plánu. Sonda Genesis obíhala Slunce a sbírala částice slunečního větru, které jsou obvykle odkloněny zemským magnetickým polem. Zůstává velkou otázkou, zda jsou navrácené vzorky v natolik dobrém stavu, aby bylo možné získat informace o skutečném složení Slunce. Tým vědců a inženýrů projektu Genesis tvrdě pracuje, aby to zjistil.

Štítky: Slunce, Země, Genesis


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »