Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tvrdý dopad sondy Genesis

Uznání: Genesis Mission, NASA

Minulý týden, poté co byl sledován radarem a pronásledován vrtulníky, v poušti v Utahu tvrdě přistál létající talíř z vesmíru. Ovšem nebyli za tím žádní vesmírní cizinci. Talíř, který je na snímku nahoře, je návratové pouzdro se vzorky Genesis, část automatické sondy Genesis, kterou před třemi lety vypustila NASA ke studiu Slunce. K neočekávaně tvrdému přistání rychlostí přes 300 kilometrů za hodinu došlo proto, protože se neotevřely padáky tak, jak bylo v plánu. Sonda Genesis obíhala Slunce a sbírala částice slunečního větru, které jsou obvykle odkloněny zemským magnetickým polem. Zůstává velkou otázkou, zda jsou navrácené vzorky v natolik dobrém stavu, aby bylo možné získat informace o skutečném složení Slunce. Tým vědců a inženýrů projektu Genesis tvrdě pracuje, aby to zjistil.

Štítky: Slunce, Země, Genesis


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »