Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nad oken hurikánu Ivan

Uznání: Expedition 9 Crew, International Space Station, NASA

Devadesát procent domů na Grenadě bylo poškozeno. Taková je destruktivní síla hurikánu Ivan, který je již jedním z nejsilnějších a nejničivějších hurikánů v historii. A zítra se bouře nejspíše přenese na jihu USA nad pevninu. Ivan je nyní třetím a největším hurikánem, který se v této sezóně chystá udeřit na Spojené státy. Vířivé oko hurikánu Ivan nahoře bylo v sobotu vyfotografováno z oběžné dráhy Mezinárodní kosmickou stanicí, když bouře dosahovala rychlosti větru 200 kilometrů za hodinu a pustošila Karibik. Špatnou zprávou je, že období hurikánů v Atlantiku typicky trvá až do 30. listopadu, tedy ještě více jak 2 měsíce. A bezprostřední špatnou zprávou je, že z prostřed Atlantického oceánu se žene další tropická bouře v pořadí - Jeanne, a někdy dnes by mohla zasáhnout Puerto Rico.

Štítky: ISS, Hurricane Ivan, Eye


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »