Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nad oken hurikánu Ivan

Uznání: Expedition 9 Crew, International Space Station, NASA

Devadesát procent domů na Grenadě bylo poškozeno. Taková je destruktivní síla hurikánu Ivan, který je již jedním z nejsilnějších a nejničivějších hurikánů v historii. A zítra se bouře nejspíše přenese na jihu USA nad pevninu. Ivan je nyní třetím a největším hurikánem, který se v této sezóně chystá udeřit na Spojené státy. Vířivé oko hurikánu Ivan nahoře bylo v sobotu vyfotografováno z oběžné dráhy Mezinárodní kosmickou stanicí, když bouře dosahovala rychlosti větru 200 kilometrů za hodinu a pustošila Karibik. Špatnou zprávou je, že období hurikánů v Atlantiku typicky trvá až do 30. listopadu, tedy ještě více jak 2 měsíce. A bezprostřední špatnou zprávou je, že z prostřed Atlantického oceánu se žene další tropická bouře v pořadí - Jeanne, a někdy dnes by mohla zasáhnout Puerto Rico.

Štítky: ISS, Hurricane Ivan, Eye


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »