Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mikrokvasar v pohybu

Uznání: I. F. Mirabel, I. Rodrigues, Q. Z. Liu, NRAO / AUI / NSF

Mikrokvasary jsou bizardní podvojné hvězdné soustavy, které generují vysokoenergetické záření, téměř rychlostí světla vyvrhují výtrysky částic a žijí přímo v naší galaxii Mléčná dráha. Zdá se, že se energetická soustava mikrokvasaru skládá z velice kompaktního objektu a to buď neutronové hvězdy nebo černé díry, který vzniknul při výbuchu supernovy, ale který stále obíhá s jinak normální hvězdou. A nyní astronomové hlásí, že s využitím velmi dlouhé řady radioteleskopů lze přinejmenším jeden mikrokvasar, LSI +61 303, vystopovat zpět k jeho pravděpodobnému místu zrodu v kupě mladých hvězd v souhvězdí Kasiopeji. Hvězdokupa i s okolní mlhovinou IC 1805 je vidět na snímku nahoře a nachází se asi 7500 světelných let od Země. Hvězdy z kupy jsou označeny žlutými čtverečky a kroužky. Žlutá šipka označuje společný zdánlivý pohyb hvězd v kupě, zelená šipka ukazuje odvozený hvězdný pohyb soustavy mikrokvasaru a červená šipka značí relativní pohyb mikrokvasaru vůči samotným hvězdám v kupě. Mikrokvasar, který je vidět skoro 130 světelných let od kupy, která byla kdysi jeho domovem, uvedl do pohybu nejspíš mocný výbuch supernovy.

Štítky: Hvězdokupa, Supernova, Binary star, Černá díra, Neutronová hvězda, X-ray binary, Microquasar, Ic1805


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »