Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mikrokvasar v pohybu

Uznání: I. F. Mirabel, I. Rodrigues, Q. Z. Liu, NRAO / AUI / NSF

Mikrokvasary jsou bizardní podvojné hvězdné soustavy, které generují vysokoenergetické záření, téměř rychlostí světla vyvrhují výtrysky částic a žijí přímo v naší galaxii Mléčná dráha. Zdá se, že se energetická soustava mikrokvasaru skládá z velice kompaktního objektu a to buď neutronové hvězdy nebo černé díry, který vzniknul při výbuchu supernovy, ale který stále obíhá s jinak normální hvězdou. A nyní astronomové hlásí, že s využitím velmi dlouhé řady radioteleskopů lze přinejmenším jeden mikrokvasar, LSI +61 303, vystopovat zpět k jeho pravděpodobnému místu zrodu v kupě mladých hvězd v souhvězdí Kasiopeji. Hvězdokupa i s okolní mlhovinou IC 1805 je vidět na snímku nahoře a nachází se asi 7500 světelných let od Země. Hvězdy z kupy jsou označeny žlutými čtverečky a kroužky. Žlutá šipka označuje společný zdánlivý pohyb hvězd v kupě, zelená šipka ukazuje odvozený hvězdný pohyb soustavy mikrokvasaru a červená šipka značí relativní pohyb mikrokvasaru vůči samotným hvězdám v kupě. Mikrokvasar, který je vidět skoro 130 světelných let od kupy, která byla kdysi jeho domovem, uvedl do pohybu nejspíš mocný výbuch supernovy.

Štítky: Hvězdokupa, Supernova, Binary star, Černá díra, Neutronová hvězda, X-ray binary, Microquasar, Ic1805


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »