Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mikrokvasar v pohybu

Uznání: I. F. Mirabel, I. Rodrigues, Q. Z. Liu, NRAO / AUI / NSF

Mikrokvasary jsou bizardní podvojné hvězdné soustavy, které generují vysokoenergetické záření, téměř rychlostí světla vyvrhují výtrysky částic a žijí přímo v naší galaxii Mléčná dráha. Zdá se, že se energetická soustava mikrokvasaru skládá z velice kompaktního objektu a to buď neutronové hvězdy nebo černé díry, který vzniknul při výbuchu supernovy, ale který stále obíhá s jinak normální hvězdou. A nyní astronomové hlásí, že s využitím velmi dlouhé řady radioteleskopů lze přinejmenším jeden mikrokvasar, LSI +61 303, vystopovat zpět k jeho pravděpodobnému místu zrodu v kupě mladých hvězd v souhvězdí Kasiopeji. Hvězdokupa i s okolní mlhovinou IC 1805 je vidět na snímku nahoře a nachází se asi 7500 světelných let od Země. Hvězdy z kupy jsou označeny žlutými čtverečky a kroužky. Žlutá šipka označuje společný zdánlivý pohyb hvězd v kupě, zelená šipka ukazuje odvozený hvězdný pohyb soustavy mikrokvasaru a červená šipka značí relativní pohyb mikrokvasaru vůči samotným hvězdám v kupě. Mikrokvasar, který je vidět skoro 130 světelných let od kupy, která byla kdysi jeho domovem, uvedl do pohybu nejspíš mocný výbuch supernovy.

Štítky: Hvězdokupa, Supernova, Binary star, Černá díra, Neutronová hvězda, X-ray binary, Microquasar, Ic1805


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 260P/McNaught

Snímek komety 260P/McNaught. Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, proti originálu 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Berana.

Další informace »