Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obr a glorie

Uznání a copyright: Franz Kerschbaum (Univ. Vienna)

Při letu z Vídně do Bruselu se astronom Franz Kerschbaum díval z okna a vyfotografoval tento nádherný atmosférický jev - glorii, jak září ve směru opačném od Slunce. Před letadly byla glorie příležitostně spatřovaná z vrcholků hor a známá jako heiligenschein nebo spektrum z Brockenu. Tam mohl člověk za příhodných podmínek při pohledu od Slunce uvidět něco, co se jevilo jako stín obra s jasným halo kolem. Samozřejmě se ukázalo, že obr byl samotný pozorovatel a v moderní verzi je ve středu glorie často vidět silueta letadla. Příčiny glorie jsou poměrně složité. Zkrátka, kapičky vody odrážejí, lámou a rozptylují sluneční světlo zpět ke Slunci. Tento jev má svůj protějšek v astronomii, kde je při pohledu z naší planety Země ven ve směru od Slunce vidět jasná skvrna nazývaná protisvětlo (gegenschein).

Štítky: Atmosféra, Halo, Glory


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »