Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obr a glorie

Uznání a copyright: Franz Kerschbaum (Univ. Vienna)

Při letu z Vídně do Bruselu se astronom Franz Kerschbaum díval z okna a vyfotografoval tento nádherný atmosférický jev - glorii, jak září ve směru opačném od Slunce. Před letadly byla glorie příležitostně spatřovaná z vrcholků hor a známá jako heiligenschein nebo spektrum z Brockenu. Tam mohl člověk za příhodných podmínek při pohledu od Slunce uvidět něco, co se jevilo jako stín obra s jasným halo kolem. Samozřejmě se ukázalo, že obr byl samotný pozorovatel a v moderní verzi je ve středu glorie často vidět silueta letadla. Příčiny glorie jsou poměrně složité. Zkrátka, kapičky vody odrážejí, lámou a rozptylují sluneční světlo zpět ke Slunci. Tento jev má svůj protějšek v astronomii, kde je při pohledu z naší planety Země ven ve směru od Slunce vidět jasná skvrna nazývaná protisvětlo (gegenschein).

Štítky: Atmosféra, Halo, Glory


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »