Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obr a glorie

Uznání a copyright: Franz Kerschbaum (Univ. Vienna)

Při letu z Vídně do Bruselu se astronom Franz Kerschbaum díval z okna a vyfotografoval tento nádherný atmosférický jev - glorii, jak září ve směru opačném od Slunce. Před letadly byla glorie příležitostně spatřovaná z vrcholků hor a známá jako heiligenschein nebo spektrum z Brockenu. Tam mohl člověk za příhodných podmínek při pohledu od Slunce uvidět něco, co se jevilo jako stín obra s jasným halo kolem. Samozřejmě se ukázalo, že obr byl samotný pozorovatel a v moderní verzi je ve středu glorie často vidět silueta letadla. Příčiny glorie jsou poměrně složité. Zkrátka, kapičky vody odrážejí, lámou a rozptylují sluneční světlo zpět ke Slunci. Tento jev má svůj protějšek v astronomii, kde je při pohledu z naší planety Země ven ve směru od Slunce vidět jasná skvrna nazývaná protisvětlo (gegenschein).

Štítky: Atmosféra, Halo, Glory


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »