Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Otevřená hvězdokupa M7 ve Štíru

Uznání a copyright: Allan Cook & Adam Block, NOAO, AURA, NSF

M7 je jedna z nejvýznamnějších otevřených hvězdokup na obloze. Hvězdokupě dominují jasné modré hvězdy a na tmavé obloze ji lze spatřit i pouhým okem v ocasu souhvězdí Štíra (Scorpius). M7 celkem obsahuje asi 100 hvězd, je stará asi 200 miliónů let, napříč má 25 světelných let a leží ve vzdálenosti asi 1000 světelných let. Tento barevný snímek byl pořízen nedávno z národní observatoře Kitt Peak v Arizoně v USA jakou součást pokročilého pozorovacího programu. Hvězdokupa M7 je známá už od starověku, v roce 130 po Kristu ji zaznamenal Ptolemaios. Ve spodní části snímku je také vidět tmavé prachové mračno a směrem ke galaktickému centru doslova milióny nesouvisejících hvězd.

Štítky: Prach, Otevřená hvězdokupa, M7


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »