Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo ze vzdálené planety

Uznání ilustrace: R. Hurt (SSC-Caltech), JPL-Caltech, NASA

Poprvé bylo identifikováno světlo vyzařované planetou daleko za naší sluneční soustavou. Světlo planety ilustrované na obrázku nahoře bylo detekováno pouze porovnáváním jasnosti mateřské hvězdy, když planeta byla za hvězdou, se světlem emitovaným zároveň planetou i její mateřskou hvězdou. Pozorování vykonal Spitzerův kosmický dalekohled, který následuje Zemi, v infračerveném světle, kde skutečná záře planety přezařuje světlo, které se odráží od centrální hvězdy. Přímé pozorování světla umožnilo jak změření teploty, tak i velikosti planety HD 209458b. Bylo potvrzeno, že planeta HD 209458b je větší, jak se čekalo a to vzhledem ke svojí hmotnosti a oběžné dráze kolem její mateřské hvězdy, která je neočekávaně blíká kružnici.

Štítky: Extrasolarní planety, Light, Spitzer


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Další informace »