Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Objevena extrasolární planetární atmosféra

Illustration Uznání: Greg Bacon (STScI/AVL)

Přímou detekcí planetární atmosféry mimo naši Sluneční soustavu podniklo lidstvo další krůček k nalezení mimozemského života. Nečekaná detekce, kterou uskutečnil David Charbonneau (Caltech) a spol přišla z pozorování kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope hvězdy podobné Sun - HD 209458. Jak obíhající planeta přecházela mezi hvězdou a Zemí, tak sodík v planetární atmosféře absorboval na velmi specifických barvách světlo. Planeta původně objevená před dvěma lety má asi 70 procent hmotnosti Jupitera, ale obíhá velice blízko. Dlouhodobým cílem takového výzkumu je detekce planetárních biomarkerů, jako je kyslík, voda nebo metan, které by indikovaly život.

Štítky: Planeta, Sodium, Extra-solar


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »