Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koronální vtok

Uznání: N. R. Sheeley, Jr. and Y.-M. Wang (NRL), SOHO - LASCO Consortium, ESA, NASA

Aktivní Slunce nedávno vyvrhlo celé spousty naším směrem, včetně bouří částic proudících ven ve slunečním větru a mračen plazmy, jenž vyvolaly rozsáhlé polární záře. Stále rostoucí báze komplikovaných pozorování z přístroje LASCO na palubě vesmírné observatoře SOHO (SOlar and Heliospheric Observatory) ukazuje, že materiál také teče zpátky ke Slunci a začíná od více jak 2 miliónů kilometrů nad svým viditelným povrchem. Relativní pohyb tmavého mraku tekoucího dovnitř lze sledovat na dvou vysoce zpracovaných snímcích zaznamenaných s hodinovým odstupem, což je dost obtížné detekovat proti slunenčí koroně vanoucí ven. Sluneční povrch graficky zobrazený žlutou kruhovou výsečí vpravo dole je odstíněn z pohledu hladkým zákrytovým diskem. Mrak se zdá pohybovat dovnitř rychlostí 50-100 kilometrů za sekundu přičemž překonává sluneční vítr foukající ven rychlostí kolem 120 kilometrů za sekundu. Příležitostně, jak se ukazuje asi tak jednou za hodinu, se mraky zdají být taženy spíše smyčkami rozpadajícího se magnetického pole, než samotným gravitačním polem. Badatelé nyní pracují na tom, aby uvedli do souladu tento překvapivý vtok dovnitř se slunečním větrem a magnetickým prostředím Slunce.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Korona, Inflow


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »