Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koronální vtok

Uznání: N. R. Sheeley, Jr. and Y.-M. Wang (NRL), SOHO - LASCO Consortium, ESA, NASA

Aktivní Slunce nedávno vyvrhlo celé spousty naším směrem, včetně bouří částic proudících ven ve slunečním větru a mračen plazmy, jenž vyvolaly rozsáhlé polární záře. Stále rostoucí báze komplikovaných pozorování z přístroje LASCO na palubě vesmírné observatoře SOHO (SOlar and Heliospheric Observatory) ukazuje, že materiál také teče zpátky ke Slunci a začíná od více jak 2 miliónů kilometrů nad svým viditelným povrchem. Relativní pohyb tmavého mraku tekoucího dovnitř lze sledovat na dvou vysoce zpracovaných snímcích zaznamenaných s hodinovým odstupem, což je dost obtížné detekovat proti slunenčí koroně vanoucí ven. Sluneční povrch graficky zobrazený žlutou kruhovou výsečí vpravo dole je odstíněn z pohledu hladkým zákrytovým diskem. Mrak se zdá pohybovat dovnitř rychlostí 50-100 kilometrů za sekundu přičemž překonává sluneční vítr foukající ven rychlostí kolem 120 kilometrů za sekundu. Příležitostně, jak se ukazuje asi tak jednou za hodinu, se mraky zdají být taženy spíše smyčkami rozpadajícího se magnetického pole, než samotným gravitačním polem. Badatelé nyní pracují na tom, aby uvedli do souladu tento překvapivý vtok dovnitř se slunečním větrem a magnetickým prostředím Slunce.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Korona, Inflow


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »