Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koronální vtok

Uznání: N. R. Sheeley, Jr. and Y.-M. Wang (NRL), SOHO - LASCO Consortium, ESA, NASA

Aktivní Slunce nedávno vyvrhlo celé spousty naším směrem, včetně bouří částic proudících ven ve slunečním větru a mračen plazmy, jenž vyvolaly rozsáhlé polární záře. Stále rostoucí báze komplikovaných pozorování z přístroje LASCO na palubě vesmírné observatoře SOHO (SOlar and Heliospheric Observatory) ukazuje, že materiál také teče zpátky ke Slunci a začíná od více jak 2 miliónů kilometrů nad svým viditelným povrchem. Relativní pohyb tmavého mraku tekoucího dovnitř lze sledovat na dvou vysoce zpracovaných snímcích zaznamenaných s hodinovým odstupem, což je dost obtížné detekovat proti slunenčí koroně vanoucí ven. Sluneční povrch graficky zobrazený žlutou kruhovou výsečí vpravo dole je odstíněn z pohledu hladkým zákrytovým diskem. Mrak se zdá pohybovat dovnitř rychlostí 50-100 kilometrů za sekundu přičemž překonává sluneční vítr foukající ven rychlostí kolem 120 kilometrů za sekundu. Příležitostně, jak se ukazuje asi tak jednou za hodinu, se mraky zdají být taženy spíše smyčkami rozpadajícího se magnetického pole, než samotným gravitačním polem. Badatelé nyní pracují na tom, aby uvedli do souladu tento překvapivý vtok dovnitř se slunečním větrem a magnetickým prostředím Slunce.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Korona, Inflow


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »