Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antarktické úplné zatmění Slunce

Uznání a copyright: Fred Bruenjes (moonglow.net)

Minulý měsíc se v Antarktidě při neobvyklém úplném zatmění Slunce dostalo do jedné přímky Slunce, Měsíc a dva fotografové. I přes extrémní polohu podnikla skupina nadšených pozorovatelů zatmění cestu téměř na spodek celého světa, aby zažila surealistické dočasné zmizení Slunce za Měsícem. Jedním se získaných pokladů je snímek nahoře, který je digitálně složený ze čtyř jednotlivých snímků tak, aby realisticky simuloval jak adaptivní lidský zrak viděl zatmění. Při zachycení snímku spolu nad Antarktickým hřbetem vrcholily Měsíc i Slunce. V náhlé temnotě se stala kolem Měsíce zjevná velkolepá korona Slunce. Úplnou náhodou byl na jednom snímku zachycen jiný fotograf, jak si kontroluje svoji videokameru. Po jeho levé straně je vidět taška s vybavením a skládací židle.

Štítky: Úplné zatmění, Sluneční zatmění, Antarktida


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »