Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antarktické úplné zatmění Slunce

Uznání a copyright: Fred Bruenjes (moonglow.net)

Minulý měsíc se v Antarktidě při neobvyklém úplném zatmění Slunce dostalo do jedné přímky Slunce, Měsíc a dva fotografové. I přes extrémní polohu podnikla skupina nadšených pozorovatelů zatmění cestu téměř na spodek celého světa, aby zažila surealistické dočasné zmizení Slunce za Měsícem. Jedním se získaných pokladů je snímek nahoře, který je digitálně složený ze čtyř jednotlivých snímků tak, aby realisticky simuloval jak adaptivní lidský zrak viděl zatmění. Při zachycení snímku spolu nad Antarktickým hřbetem vrcholily Měsíc i Slunce. V náhlé temnotě se stala kolem Měsíce zjevná velkolepá korona Slunce. Úplnou náhodou byl na jednom snímku zachycen jiný fotograf, jak si kontroluje svoji videokameru. Po jeho levé straně je vidět taška s vybavením a skládací židle.

Štítky: Úplné zatmění, Sluneční zatmění, Antarktida


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »