Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 604: Obrovská hvězdná kolébka

Uznání: D. Garnett (U. Arizona) et al., NASA and the Hubble Heritage Team (AURA/STScI),

Hvězdy se někdy rodí uprostřed chaosu. Z velkého mraku plynu v blízké galaxii M33 vznikly asi před 3 milióny let vnitřní uzlíky, které po gravitačním kolapsu daly vzniknout hvězdám. NGC 604 byla tak velká, že v ní mohlo vzniknout dostatek hvězd pro kulovou hvězdokupu. Mnoho mladých hvězd z tohoto mračna je vidět na snímku nahoře z Hubble Space Telescope, spolu s tím, co zbylo z původního plynného mračna. Některé hvězdy byly natolik hmotné, že už prošly svým vývojem a vybuchly jako supernova. Nejjasnější hvězdy, které zůstaly vyzařují tak energetické světlo, že vytvářejí jedno z největších známých mračen ionizovaného vodíku srovnatelném s mlhovinou Tarantula ve Velkém Magellanově mračnu, nejbližším sousedovi naší Mléčné dráhy.

Štítky: Porodnice hvězd, M33, NGC 604


48. vesmírný týden 2021

48. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 11. do 5. 12. 2021. Měsíc bude v novu a je vidět na ranní obloze, obtížně i s planetou Mars. Před svítáním bude nejlépe pozorovatelná poměrně jasná kometa C/2021 A1 (Leonard), která 3. 12. projde kolem kulové hvězdokupy M3. Večerní obloha nabízí pětici planet, tři z nich viditelné pouhým okem – Venuši, Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme pozorovat CME a Merkur. Na cestě k planetce je sonda DART. Země poskytla svou pohybovou energii sondě Solar Orbiter, která se kolem ní prosmýkla skrz nebezpečné zóny družic a trosek. Před 200 lety se narodil Wilhelm Tempel, jehož jméno nese řada komet.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IFN v souhvězdí Andromedy (11h 20min)

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2021 obdržel snímek „IFN v souhvězdí Andromedy", jehož autorem je Martin Vyhlídal     Souhvězdí Andromedy je pravděpodobně jednou z nejčastěji fotografovaných oblastí naší noční oblohy. Díky tomu, že se v něm nachází nejjasnější ze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Další informace »