Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 604: Obrovská hvězdná kolébka

Uznání: D. Garnett (U. Arizona) et al., NASA and the Hubble Heritage Team (AURA/STScI),

Hvězdy se někdy rodí uprostřed chaosu. Z velkého mraku plynu v blízké galaxii M33 vznikly asi před 3 milióny let vnitřní uzlíky, které po gravitačním kolapsu daly vzniknout hvězdám. NGC 604 byla tak velká, že v ní mohlo vzniknout dostatek hvězd pro kulovou hvězdokupu. Mnoho mladých hvězd z tohoto mračna je vidět na snímku nahoře z Hubble Space Telescope, spolu s tím, co zbylo z původního plynného mračna. Některé hvězdy byly natolik hmotné, že už prošly svým vývojem a vybuchly jako supernova. Nejjasnější hvězdy, které zůstaly vyzařují tak energetické světlo, že vytvářejí jedno z největších známých mračen ionizovaného vodíku srovnatelném s mlhovinou Tarantula ve Velkém Magellanově mračnu, nejbližším sousedovi naší Mléčné dráhy.

Štítky: Porodnice hvězd, M33, NGC 604


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »