Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oslava Hubbla s NGC 6751

Uznání: A. Hajian (USNO) et al., Hubble Heritage Team (STScI/ AURA), NASA

Planetární mlhoviny mohou v malých dalekohledech vypadat jednoduché, kulaté, jako planety. Ale snímky z dalekohledu Hubble Space Telescope na oběžné dráze se staly dobře známé také proto, protože ukazují, že tyto fluorescentní plynové obálky umírajících, slunci podobných hvězd mají ohromující různorodost jemných symetrií a tvarů. Tento kompozitní barevný Hubblův snímek NGC 6751 je krásným příkladem klasické planetární mlhoviny se složitými útvary. V dubnu roku 2000 byl vybrán na oslavu desátého výročí Hubbla na oběžné dráze. Barvy jsou vybrány tak, že reprezentují poměrné teploty plynu - modrá, oranžová a červená označují nejteplejší až nejstudenější plyn. Větry a záření z intenzivně horké centrální hvězdy (140 000 stupnů Celsia) zjevně v mlhovině vytvořily proudivé struktury. Skutečný průměr mlhoviny je zhruba 0,8 světelného roku, neboli 600 násobek velikosti naší sluneční soustavy. NGC 6751 je 6500 světelných let daleko ve vysoko položeném souhvězdí Orla (Aquila).

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Planetární mlhovina, Ngc 6751


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »