Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oslava Hubbla s NGC 6751

Uznání: A. Hajian (USNO) et al., Hubble Heritage Team (STScI/ AURA), NASA

Planetární mlhoviny mohou v malých dalekohledech vypadat jednoduché, kulaté, jako planety. Ale snímky z dalekohledu Hubble Space Telescope na oběžné dráze se staly dobře známé také proto, protože ukazují, že tyto fluorescentní plynové obálky umírajících, slunci podobných hvězd mají ohromující různorodost jemných symetrií a tvarů. Tento kompozitní barevný Hubblův snímek NGC 6751 je krásným příkladem klasické planetární mlhoviny se složitými útvary. V dubnu roku 2000 byl vybrán na oslavu desátého výročí Hubbla na oběžné dráze. Barvy jsou vybrány tak, že reprezentují poměrné teploty plynu - modrá, oranžová a červená označují nejteplejší až nejstudenější plyn. Větry a záření z intenzivně horké centrální hvězdy (140 000 stupnů Celsia) zjevně v mlhovině vytvořily proudivé struktury. Skutečný průměr mlhoviny je zhruba 0,8 světelného roku, neboli 600 násobek velikosti naší sluneční soustavy. NGC 6751 je 6500 světelných let daleko ve vysoko položeném souhvězdí Orla (Aquila).

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Planetární mlhovina, Ngc 6751


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »